Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Yüz felcine karşı sakız
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Yüz felcine karşı sakız

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

Pembe-Patikli

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Nereden: Giresun

MesajTarih: 28 Nisan 2008, Pazartesi 19:45:16    Mesaj Konusu: Yüz felcine karşı sakız Alıntıyla Cevap Ver

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Şirzat Çoğalgil, yüz felcinden korunmanın en etkin tedavisinin sakız çiğneyip balon şişirmek olduğunu söyledi
(Haber Sağlık - 13.02.2007 - 13:50:43 )
yorum yaz arkadaşına ilet

Yüz felcinin, yüzün sağ ve sol kısmında bulunan sinirlerde genellikle soğuğa bağlı olarak ödem oluşmasından kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Çoğalgil, Yüz felci daha çok araç sürücülerinde ve kayak yapanlarda görülmektedir.
Halk arasında şöfor hastalığı olarak bilinen yüz felcinden korunmanın en etkin yolu sakız çiğneyip balon şişirerek çene ve yüz kaslarını güçlendirmektir” dedi.

Sıcak yaz günlerinde açılan klimanın ve seyahat ederken açılan camın yüz felcine neden olduğunu söyleyen Prof.Dr. Çoğalgil, şöyle konuştu:

“Kış aylarında aracın kalorifelerinden bunalan sürücüler, hava almak için camı açtıklarında suratlarına vuran soğuk hava, yüz felcinin meydana gelmesine neden olur. Yüz felci araç sürücülerinin yanı sıra, korumasız olarak kayak yapanlarda da sık görülür.”

Prof.Dr. Çoğalgil, yüz felcinin ağızda yamulmaya ve gözde kapanmaya neden olduğunu açıklayarak şöyle devam etti:

“Yüz felci, yakalanan kişinin yaşam kalitesini bozarak, toplum içerisine çıkmasını engeller. Tedavi edilmemesi halinde, kapanan gözde görme kaybına bile neden olabilir.

İyi bir tedaviyle bir aylık zaman içerisinde normale dönülebilen yüz felcinde, vakit kaybetmeden nöroloğa ya da fizik tedavi uzmanına gidilmesi gerekir. Ödem çözücü ilaçlar kullanırken, fizyoterapiye başlanılması gerekir. En etkin tedavisi de yüz ve çene kaslarını güçlendirmek için sakız çiğneyip, balon şişirmektir.”

Dirime selâm vermeyen, Ölüme de fazla yaklaşmasın! ...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

kuzeyinoglu

Administrator
<b>Administrator</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 28 Nisan 2008, Pazartesi 22:39:35    Mesaj Konusu: Re: Yüz felcine karşı sakız Alıntıyla Cevap Ver

Bilgilendirmeler için teşekkürler patikli kırmızı gül benim bir arkadaşım halısahada top oynadıktan hemen sonra yüz felci geçirdi... bebek yüzlü renkli gözlü birisi olduğu için çok fazla etkilenmişti bu durumdan... çok üzün sürdü tedavisi... tamama yakın bir düzelme oldu ama farkediliyordu yinede bakışlarında ve gülümsemesinde... Allah korusun hepimizi tüm hastalıklardan ve kazalardan... hasta olanlarada şifa versin kırmızı gül

"Şiddete Meyyalim Vallahi Dertten"
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

Pembe-Patikli

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: 28 Nisan 2008, Pazartesi 22:45:25    Mesaj Konusu: Re: Yüz felcine karşı sakız Alıntıyla Cevap Ver

kırmızı gül kırmızı gül Amin cok haklisin benm yakin cevremde yok ama c.piskolojisi dersi icin bi kac örnekler görmustum kimsenin basina gelmesin allh korusun kırmızı gül kırmızı gül yorum icin tsk edrm

Başa dön

^^KaRaYeL^^

Miss Admin
<b>Miss Admin</b>

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 29 Nisan 2008, Salı 16:19:40    Mesaj Konusu: Re: Yüz felcine karşı sakız Alıntıyla Cevap Ver

Pembe-Patikli demiş ki:
...........
yorum yaz arkadaşına ilet ..............

Konu seçimi, kaynak, bilgilendirme çok güzel çok faydalı bu anlamda çok teşekkürler pembe patikli ancak paylaşırken biraz daha dikkat diyorum. kırmızı gül

^^KaRaYeL^^
"Kişinin Rütbe-i Aklı Görünür Eserinde"
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Pembe-Patikli

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: 29 Nisan 2008, Salı 17:09:12    Mesaj Konusu: Re: Yüz felcine karşı sakız Alıntıyla Cevap Ver

^^KaRaYeL^^ demiş ki:
Pembe-Patikli demiş ki:
...........
yorum yaz arkadaşına ilet ..............

Konu seçimi, kaynak, bilgilendirme çok güzel çok faydalı bu anlamda çok teşekkürler pembe patikli ancak paylaşırken biraz daha dikkat diyorum. kırmızı gül

kahkaha kahkaha biliomki ben onu gördum silmeye gerek gormedim :D kalsin bise olmas dimistim kahkaha

Başa dön

^^KaRaYeL^^

Miss Admin
<b>Miss Admin</b>

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 29 Nisan 2008, Salı 19:36:00    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Teşekkür ediyorum Pembe-Patikli, çok hoşgörülü ve bi o kadar da duyarlısın. alkış

^^KaRaYeL^^
"Kişinin Rütbe-i Aklı Görünür Eserinde"
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Pembe-Patikli

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: 29 Nisan 2008, Salı 21:45:01    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

^^KaRaYeL^^ demiş ki:
Teşekkür ediyorum Pembe-Patikli, çok hoşgörülü ve bi o kadar da duyarlısın. alkış

Rica edrm saolun

Başa dön

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 22 Ekim 2008, Çarşamba 21:37:18    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Ben de bir tanıdığın başına geldiğini ve iyileşmek için neler çektiğini duyduğumda önemini fark etmiştim bu hastalığı; yüzü insanın gizleyemeyeceği bir yer hatta tek yer olduğu için insanı moral olarak da çok çökerten bir durum bu yüz felci, Allah kimseye göstermesin, başına gelenlere de acil şifalar versin...
Sakız çiğnemenin faydasını duymuştum, artık "şu sakızı sessiz çiğne "denildiğinde bir bahanem var

Pembe-Patikli, teşekkürler kırmızı gül

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 23 Ekim 2008, Perşembe 17:25:25    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

tesekkürler
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sağlık ve Tıp Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^