Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Bir matematık bilmecesi
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Bir matematık bilmecesi

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Bilmeceler - Zekâ Soruları Bilmeceler - Zekâ Soruları
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 22 Temmuz 2009, Çarşamba 23:32:18    Mesaj Konusu: Bir matematık bilmecesi Alıntıyla Cevap Ver

Arkadaşlar bir matematık bilmeceside benden.

1423
------
........
------
........
+_______
21421

11278
-------
.........
-------
.........
+_________
211276

Arkadaslar yukarıdaki Hesaplamalarda tire olan yere siz dilediniz sayıyı yazıyorsunuz, Nokta olan yerlerede ben yazıyorum. Sonucta benim altta topladıgım sayı çıkacak. Varmısınız.

Yada sizin yazdıgınız rakamlar neler benimkiler neler ki bu sayılar çıksın. Kısaca şöyle diyim bu toplamada sizin yazacagınız rakamlarıda benim yazacagım rakamlarıda bulabilirmisiniz.
Veyahut altta aynı sayıları sız yazıp sayınızı giriniz bende sayılarımı gireyim beraber sonuca bakalım. ne dersiniz.

Bilenler acele etmesin lütfen.

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>

En son ZaKDaRiZa tarafından 23 Temmuz 2009, Perşembe 15:55:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 23 Temmuz 2009, Perşembe 06:19:59    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Halil abi, noktalı yere gelmesi gereken sayılar için bir koşul yok mu? Çünkü bu şekilde doğru cevap olarak birçok değişik sayı yazılabilir. Bu haliyle sorunun belli bir cevabı yok demektir. Herkes kendine göre soruya cevap olabilecek sayıları yazacaksa neden "Bilenler acele etmesin lütfen" dediniz? Anlamadım.

Ben istediğiniz sayılardan buldum.

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

MesajTarih: 23 Temmuz 2009, Perşembe 12:11:37    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Zaten sorumda dedımkı sız tire olanyelrede ıstedıgınız sayıyı yazın noktalı yerleri ben yazacagım. Toplam simdiden olan toplam çıkacak. Pıf Noktasını bılen vardır kesin. Onun için bilenler acele etmesin dedım. Yanı bir bilen 2 dakkada bu sayıları yazar da ondan.
tesekkurler ramle.
Ama bilmeyenler tire olan yerlerı doldursun istedigi sayı ile ben tamamlayacagım. Saygılar.

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

Reffazum

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: ÇERKEZKÖY

MesajTarih: 23 Temmuz 2009, Perşembe 14:12:50    Mesaj Konusu: Re: Bir matematık bilmecesi Alıntıyla Cevap Ver

ZaKDaRiZa demiş ki:
Arkadaşlar bir matematık bilmeceside benden.

1423
-----
........
------
........
+_______
21421

11278
------
.........
82054
.........
+_________
211276

Ben cevabı biliyorum.Sadece ne sorulduğunun anlaşılması için (--- ) olan yerlere rakam yazacağım.İsteyen farklı rakamlar yazabilir.
1423
1246
........
3781
........
+_______
21421

11278
62542
.........
81543
.........
+_________
211276

..............
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

MesajTarih: 23 Temmuz 2009, Perşembe 16:05:41    Mesaj Konusu: Re: Bir matematık bilmecesi Alıntıyla Cevap Ver

Alıntı:

Ben cevabı biliyorum.Sadece ne sorulduğunun anlaşılması için (--- ) olan yerlere rakam yazacağım.İsteyen farklı rakamlar yazabilir.
1423
1246
........
3781
........
+_______
21421

11278
62542
.........
81543
.........
+_________
211276

Reffazum sayilarini yazdigina gore bende sayilarimi yazayim bakalim sonuc dogrumu cikacak saglamasini yapmak size ait.

isteyen istedigi farkli rakamlari yazabilir. Sonuc ayni cikacaktir. Ben reffazumun sayilarina gore hisabi yapiyorum. siz farkli yazin farkli izleyin sonuc ayni olacaktir.

1423
1246 Reffazum
8753
3781 Reffazum
6218
+_______
21421

11278
62542 Reffazum
37457
81543 Reffazum
18456
+_________
211276 <--------Umarim sonuc aynidir. Sizlerde soruya alinti yapip reffazum gibi istediginiz sayiyi yazabilirsiniz. Sonuc benim topladigim sayi olacaktir.

Başa dön

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 23 Temmuz 2009, Perşembe 16:31:50    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

...1.423...................................................11.278
...5.125...................................................69.614
...4.332...................................................56.495
...8.431...................................................63.561
...2.110...................................................10.328
+_______ ...........................................+_______
.21.421.................................................211.276

Başa dön

Reffazum

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: ÇERKEZKÖY

MesajTarih: 23 Temmuz 2009, Perşembe 18:53:13    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Bu soru, şu şartlarda sorulup,cevaplandığında daha anlamlı olur:

İki kişi yan yanadır. Birisi 4 haneli veya 5 haneli bir sayı yazar. Diğer kişi, alt tarafta, daha henüz yazılmamış 4 sayıyı hesaba katarak toplamı yapar ve en alta yazar.

Sonra ilk rakamı yazan kişi, ilk rakamın altına 2. sayıyı yazar arkasından toplamayı yapan kişi 3.sayıyı yazar.
Sonra bu işlem tekrar edilir. Yani ilk kişi 4.sayıyı , toplamayı yapan kişi 5. sayıyı yazar ve arkasından doğru olup olmadığını beraberce kontrol ederler.

Bu şekilde hızlı yapılabilmesi için bu işlemde bir kural olmalıdır.

Benim yazdığım sayılar ve arkasından Zakdariza’nın yazdığı sayıların arasında belli bir ilişki var. Bu sebeple hızlı yazılabilir.

Nesli’nin yazdığı sayılarla yapılan işlem de doğru. Ama belli bir kural yok gibi. Varsa da ben göremedim.

Bilmeyenler için soruyu şöyle sormak lazım: Yukarıda anlatılan şekilde bu işlemi hızlı bir şekilde yapabilmek için kural nedir ?

..................
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

MesajTarih: 23 Temmuz 2009, Perşembe 23:26:51    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Evet bende diyorum ki benimyazdıgım ve topladıgım sayilarin altına kım hangi sayıyı yazarsa yazsın. Ben tamamlayınca sonuç aynı olacaktır. Yada birisi benim gibi 5 basamaklı bir sayı yazsın toplamasınıda altına yazsın. Sonra ikimiz yazarak deneyelim. Sonuç aynıysa bilmiştir.

Nesli benim yaptıgım bütün kişilerin yazdıgı sayılara açıktır ve sonu aynı çıkacaktır ne yazarsa yazsınlar. Ben tamamladım mı sonuç benim önceki toplamımdır. sır bilinince çok çabuk yapılır. kırmızı gül

Başa dön

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 24 Temmuz 2009, Cuma 01:57:45    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Reffazum demiş ki:
Nesli’nin yazdığı sayılarla yapılan işlem de doğru. Ama belli bir kural yok gibi. Varsa da ben göremedim.

Evet, kural yok. Halil abinin sır olarak sakladığı püf noktayı henüz anlamamış olduğumdan rastgele sayılarla toplamayı yaptım. Ya tutarsa! hesabı.

Halil abi, ben rastgele sayılar yazdım. Anladığım kadarıyla şimdi siz bildiğiniz kuralla öyle sayılar yazacaksınız ki toplam doğru olacak. Bir örnek daha görelim. Belki sayılar arasındaki ilişkiden sırrınızı anlarız.
İşte benim sayılarım :

...2.849...................................................41.087
............................................................................
...7.561...................................................25.807

Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

MesajTarih: 24 Temmuz 2009, Cuma 08:03:57    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Neslı demişki:
Alıntı:

Evet, kural yok. Halil abinin sır olarak sakladığı püf noktayı henüz anlamamış olduğumdan rastgele sayılarla toplamayı yaptım. Ya tutarsa! hesabı.

Halil abi, ben rastgele sayılar yazdım. Anladığım kadarıyla şimdi siz bildiğiniz kuralla öyle sayılar yazacaksınız ki toplam doğru olacak. Bir örnek daha görelim. Belki sayılar arasındaki ilişkiden sırrınızı anlarız.
İşte benim sayılarım :

...2.849...................................................41.087
...7.561...................................................25.807

Neslı şimdi senin sayılarını toplayacagım yine sonuç aynı çıkacak.

...2.849...................................................41.087 Nesli
...7.150...................................................58.912

...7.561...................................................25.807 Nesli

...2.438...................................................74.192
.21.421...................................................211.276

Başa dön

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 24 Temmuz 2009, Cuma 15:03:23    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Buldum.

Özellikle yukarıda 2. örnekte benim verdiğim sayıların altına Halil abinin yazdığı sayılardan, sayılar arasında nasıl bir ilişki kurulduğu ve buna göre daha hızlı bir şekilde toplama ulaşma yöntemi açıkça belli oluyor.

Halil abi, sırrınızı ifşa etmemek adına, bulduğumun ispatı olarak "kural"ı yazmayacağım. Sadece bu kuralı kullanarak toplama ulaştığıma örnek 2 işlem yazacağım. Siz bu örneklere bakarak yanılıp yanılmadığımı söyleyebilirsiniz.

...2.153...................................................32.613
...7.846...................................................67.386
...3.821...................................................45.908
...6.178...................................................54.091

Başa dön

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 01 Ağustos 2009, Cumartesi 17:01:05    Mesaj Konusu: Re: Bir matematık bilmecesi Alıntıyla Cevap Ver

Kuralı ben de buldum. Problemin başlangıcında verilen sabit sayıların, sonuçlardan çıkartılması sonucundaki ilişki dikkatimi çekti ki, iki fark da, bir tam sayının 2 düşüğü yapıyor. Ayrı ayrı rakamları, 9'a tamamlama sonucunda da Halil Bey'in ekleyeceği rakamlar elde edilebiliyor.

Açıklama: Basamak sayısını sabit tutup, rakamları 9'a tamamlayıp toplamak, aslında bakarsanız, -1 sayısının o basamakla ifadesine eşit olacaktır. Problemde, basamak sınırlandırılmadığından, toplamların ilk hanesinde bir artan elde edilecektir. Bu işlem iki kere tekrarlandığından, elde hanesi olan, 5. hanenin 2 olduğu, ancak, son dört hanenin, ilk sayının 2 eksiği olacağı aşikardır. 1. sorudaki son 4 rakam, 1423 sayısının, 2 eksiği olan 1421, 2. sorudaki son 5 rakam ise, 11278'in 2 eksiği olan, 11276 sayısıdır.

Bu durumda, Halil Bey'in cevabı, verilen rakamlarda, basamaktaki rakamları teker teker 9'a tamamlamaktır.

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 02 Ağustos 2009, Pazar 03:23:24    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Tuğrul Bey'in açıklamasına bir örnek:

...1.614...................................................23.405
...1.302...................................................62.104
...8.697...................................................37.895
...5.614...................................................80.593
...4.385...................................................19.406
.21.612.................................................223.403

Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

MesajTarih: 02 Ağustos 2009, Pazar 07:41:02    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Sizin buldugunuz bu yöntem tamamen başka bir yöntem. Benim kullandıgım yöntem. ilk yazdıgım sayıyı alta 4 kere daha yazılacak sekilde boşluk ayırıp 9 un iki katı olan 18 üzeine toplamaktı. Sizler başka bir matematiksel şekilde buldunuz. Sonuç aynı. Ama ben sizin buldugunuz yöntemi bilmeden kendi uyguladıgım durumla yanı elde 18 le işe başladım ve sonraki rakamları 9 a tamamlayıp 18 buldum. Toplamada saglam cıktı. Teşekkürler Nesli ve tugrul bey. sizinki daha zahmetsiz. alkış

Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Bilmeceler - Zekâ Soruları Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^