Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Nedir Şu @ İşareti!
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Nedir Şu @ İşareti!

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Bunları Biliyor muydunuz ? Bunları Biliyor muydunuz ?
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

RaMLe

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Almanya

MesajTarih: 08 May 2009, Cuma 02:08:18    Mesaj Konusu: Nedir Şu @ İşareti! Alıntıyla Cevap Ver

Her gün kullandığımız @ işaretinin anlamı ne?
E-posta gönderiyorsanız @ işareti size yabancı değildir. Peki ama ne anlama geliyor biliyor musunuz?
şte @ işaretinin ilk kullanıldığı Lapi'nin mektubu...

Hemen her gün e-posta yazarken veya e-posta adresimizi birilerine verirken bu işareti kullanıyoruz. Peki ama @ işaretinin gerçek anlamını ve nereden geldiğini biliyor musunuz? Bu işaret 473 yıl önce, günümüzde ki anlamı ve kullanımından çok farklı bir amaca hizmet ediyordu.

@ işaretinin bilinen ilk kullanımına 4 Mayıs 1536 yılına Francesco Lapi adlı Floransalı bir tüccarın yazdığı bir mektupta rastlandı. Lapi yazdığı mektubunda İspanya'daki şarap fiyatlarından bahsederken @ işaretini kullanmıştı. O zamanlarda, bir fıçının 13'te birine karşılık gelen, ticari bir ölçü biri olarak kullanılan @, daha sonra daktilolara da girdi. Zaman için kullanımı değişen işaret bir süre sonra belli bir ürünün birim fiyatını belirtmek için kullanılmaya başlandı. Yani insanlar artık "tanesi 5 liradan 10 ürün" gibi bir tanım kullanmak yerine "10 ürün @ 5 lira" demeye başladılar.

1971 yılında Ray Tomlinson ise bu işaretin, e-posta sunucularındaki kullanıcıları tanımlamak için uygun olduğuna karar verdi. O tarihten itibarense @ artık bugünkü şekilde e-postalardaki kullanım şeklinde kavuşmuş oldu.
CHİPONLİNE
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 08 May 2009, Cuma 09:11:35    Mesaj Konusu: Re: Nedir Şu @ İşareti! Alıntıyla Cevap Ver

Paylaşımınız için çok teşekkürler RaMLe, eski zamanlarda bir ölçü birimi olduğunu öğrenmek güzeldi. Ben de birkaç cümle eklemek isterim:

Senelerdir program yazarken kullandığımız @ işaretini İngilizce'de "at" yani, içinde, içerisinde, barındıran, bulunduran, anlamıyla kullanageldik. Aslında elektronik iletilerde de bu anlamıyla kullanılmakta. Birkaç örnek vermek isterim, "kedi@ağaç" gibi bir terimden, ağaçtaki kedi'yi anlamaktayız.

Bazen anlamını bildiğimizde çok daha kalıcı olarak belleğimize kazıyabilmekteyiz. Bu yüzden çok faydalı bir bilgi oldu, teşekkürler RaMLe. alkış kırmızı gül

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 08 May 2009, Cuma 12:02:12    Mesaj Konusu: Re: Nedir Şu @ İşareti! Alıntıyla Cevap Ver

yeni şeyler öğrenmek ne kadar güzel
hiç bilmiyordum her 3 anlamınıda sayenizde öğrenmiş oldum teşekkürler (:

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

LaZKoPaT

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: Den Haag, NL

MesajTarih: 13 May 2009, Çarşamba 16:40:36    Mesaj Konusu: Re: Nedir Şu @ İşareti! Alıntıyla Cevap Ver

Evet ilgincmis... Hollandacada, "apen staart " diyorlar, anlamiysa;maymun kuyrugu.... bence icerikten cok sekline bakmis Hollandalilar.

Yardim almaya alisanlar, emir almayada alisir.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 14 May 2009, Perşembe 06:38:16    Mesaj Konusu: Re: Nedir Şu @ İşareti! Alıntıyla Cevap Ver

ramle teşekkürler bende bilmiyodum valla..basar dururum ama ne anlama geldiğini yeni örendim

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Bunları Biliyor muydunuz ? Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^