Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Tevazu ve hoşgörü
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Tevazu ve hoşgörü

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> İslam ve İnsan... İbadetler ve Dini Konular İslam ve İnsan... İbadetler ve Dini Konular
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

^^KaRaYeL^^

Miss Admin
<b>Miss Admin</b>

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 26 Nisan 2008, Cumartesi 17:42:29    Mesaj Konusu: Tevazu ve hoşgörü Alıntıyla Cevap Ver

Tevazu ve hoşgörü

Bir adam kötü yoldan para kazanip bununla kendisine bir inek alır.
Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektas Veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergâhlar ayni zamanda aşevi işlevi görüyordu.

Durumu Hacı Bektas Veli'ye anlatır ve Hacı Bektas Veli "helal değildir" diye bu kurbanı geri çevirir.

Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve ayni durumu Mevlana'ya anlatır...

Mevlana ise ; bu hediyeyi kabul eder.
Adam ayni şeyi Hacı Bektas Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana'ya bunun sebebini sorar.

Mevlana söyle der;

-Biz bir karga isek Hacı Bektas Veli bir şahin gibidir.
Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektas dergâhı'na gider ve Hacı Bektas Veli'ye,Mevlana'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektas Veli'ye sorar.

Hacı Bektas da söyle der;

- Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlana'nın gönlü okyanus gibidir.Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.

^^KaRaYeL^^
"Kişinin Rütbe-i Aklı Görünür Eserinde"
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

kuzeyinoglu

Administrator
<b>Administrator</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 30 Nisan 2008, Çarşamba 03:12:44    Mesaj Konusu: Re: Tevazu ve hoşgörü Alıntıyla Cevap Ver

yazacak yorum yok ki... başlık herşeyi özetliyor: Tevazu ve hoşgörü

Teşekkürler ^^KaRaYeL^^ alkış kırmızı gül

"Şiddete Meyyalim Vallahi Dertten"
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

RaMLe

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Almanya

MesajTarih: 30 Nisan 2008, Çarşamba 07:30:21    Mesaj Konusu: Re: Tevazu ve hoşgörü Alıntıyla Cevap Ver

tesekkürler karayel kırmızı gül
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

bahar

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 03 May 2008, Cumartesi 22:01:42    Mesaj Konusu: Re: Tevazu ve hoşgörü Alıntıyla Cevap Ver

güzel paylaşımdi tskler karayel alkış

Başa dön

bahar

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 03 May 2008, Cumartesi 22:07:14    Mesaj Konusu: Etme Bulma Dünyası Alıntıyla Cevap Ver

Bir adam, karısı ve yaşlı babası. Kadın kayınpederini istememekte,

huysuzluk etmekte, evin huzurunu bozmaktadır.
Bir gün kocasına:
- Bey... bey.. Bezdim bezdim. Bir gün göremedim. Gençliğim gidiyor.
Ya ayrılalım, babanla kal.,
ya da al babanı al da nereye getirirsen getir beraber kalalım.
Yoksa ben gidiyorum.
Adamcağız şaşkınbiraz da sitemli bir vaziyette:
-Ne diyorsun hanım, o babam babam; öldüreyim mi,

atayım mı? Kimi var bizden başka bakacak,
dese de karısı ısrarda ısrar ediyordu.
Adam baktı olacak gibi değil babasını dağa bırakmaya karar verdi
Yanına oğlunu da alarak yola koyulurlar. Babasına da:
- Baba, torununla beraber dağa oduna gidiyoruz, istersen sen de gel" der.
Baba gelinin dırdırını dinlemektense onlarla beraber dağın yolunu tutar..
yola koyulup dağlara, ormanların içlerine girip bir müddet gittikten sonra, babasına:
- Baba sen burada biraz dinlen. Bizde odun toplayalım, der ve oradan ayrılırlar.
Odun toplamadan, babasını orada bırakarak dönerler.
Yolda oğlu:
- Dedemi almadık baba.
- Dedeni oraya bıraktık. Artık ihtiyarladı orada kalacak.
Torun ısrar eder:
- Dedemi isterim... . En sonunda babasına ne dese desin fayda etmeyceğini anlayan çocuk:
- Baba, sen ihtiyarladığında ben de senin gibi seni getirip dağa mı bırakacağım? der demez adamın aklı başına gelir.
Babasını almaya karar verir İhtiyar, kendisini almak için yoldan geri dönen oğluna:
- Evlâdım, sen beni bırakıp gidemezsin. Çünkü ben babamı bırakmadım. Ölünceye kadar hizmet ettim.
Adam babasını alıp eve getirir.

Başa dön

bozbey-Y

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 04 May 2008, Pazar 01:16:36    Mesaj Konusu: Re: Etme Bulma Dünyası Alıntıyla Cevap Ver

Tesekkur karayel oncelikle
He'rseyden cok ihtiyac duydugumuzz tek ama tek sey hele su gunlerdeeee sabir ve tevazzulll .
Sevgli Bahar hersey insan icin acida mutlulukta.
Bizleri bu gunlere tasiyan degerlere he zaman ihtiyacmiz varrr .
Zaman olarak ne olursa olsun .
Gecmiste oldugu gibi gelecektede.
sevgi dolu kalplerenizle iyiki varsinizz.

alkış .

<div><em> Yasamanin  guzelligi sevilince  anlasilir.<br>sevginin guzelligi saygi dulunca anlasilirrrrr.<br>Sayginin guzelligi  sadik kalininca anlasilir</em></div><br>
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> İslam ve İnsan... İbadetler ve Dini Konular Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^