Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - OLAYLARA BAKIŞ AÇIMIZ
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

OLAYLARA BAKIŞ AÇIMIZ

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Eğitim Öğretim Forumu Eğitim Öğretim Forumu
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

ayandira

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: kocaeli

MesajTarih: 18 Aralık 2008, Perşembe 08:51:46    Mesaj Konusu: OLAYLARA BAKIŞ AÇIMIZ Alıntıyla Cevap Ver

Dünya üzerinde yaşayan yaklaşık yedi milyar insan vardır. Bu insanların aynı olaylara bakış açıları farklı farklıdır. Tıpkı hiçbir insanın parmak izinin diğer insanların parmak izini tutmaması gibi, insanlarda çevrelerinde meydana gelen sosyal olayları farklı algılar.

Ferhat o dillere destan büyük aşkı için dağları delmeye başladığın da zamanın Amasya valisi uğruna dağlar delinen Şirin’i görmek için huzura çağırır. Şirin’e şöyle bir bakar kara kuru bir kız. Ferhat’a:

—Ben de uğruna dağlar deldiğin Şirin’i dünya güzeli bir kız zannetmiştim ama görüyorum ki kara kuru bir kız sence bu kızın uğruna dağlar delmeye değer mi? diye sorar. Ferhat ise şu cevabı verir Valiye:

-“Vali bey, siz Şirine Amasya Valisinin gözleriyle bakıyorsunuz, birde benim gözlerimle bakabilseniz Şirin dünyanın en güzel kızıdır”der. İşte bu kısa hikâye kişilerin olaylara bakış açısındaki farklılığı en güzel bir şekilde ortaya koymaktadır.

Doğumundan ölümüne kadar insanoğlu hayatta her türlü olumlu-olumsuz olaylarla karşılaşabilmektedir. Zenginlik-fakirlik, sağlık-hastalık, iyi-kötü her şey insan içindir.

Mühim olan gelişen olaylar hakkındaki bakış açımız ve takındığımız tavırdır. Geçenlerde sohbet ettiğim bir dostum bana kalbinin ne kadar temiz olduğunu anlatıyordu, güya elindeki dünyalık nimetlerin Allah(c.c.)tarafından kendisine sırf bu kalbinin temizliğinden dolayı verildiğini söylüyordu. Hemen aklıma h.z. Âdem’(a.s)den h.z.Muhammed’(s.a.s.) e kadar gelip geçmiş peygamberlerin hayat hikâyeleri geliverdi onların çile dolu ızdırap dolu hayatları, demek peygamberlerin birçoğu Allah’ın sevgili kulları değildi(!) bu dostuma göre.

İnsanın mayasında var sürekli iyilikleri güzellikleri kendinden bilmek kötülükleri ve olumsuzlukları başkasına mal etmek. Hâlbuki iyilikleri Allah(c.c.) den bilmek kötülükleri ise kendimizden bilmek doğru olan bir yaklaşımdır.

Kendimi şu soruyu sormaktan alamıyorum. Allah (c.c.)tarafından karşılıksız olarak bizlere verilen sayısız nimetlerin hesabını nasıl vereceğiz, bu nimetlerin hakkını layıkıyla verebiliyormuyuz? Önce kendi nefsime sonra da çevreme baktığımda bu soruya maalesef olumlu cevap veremiyorum. Soframda çeşit çeşit nimetlerle midemi tıka basa doldururken bu nimetlerin binde birini bile bulamayanların olduğunu düşündüğüm söylenemez kendi adıma, hatta o esnada dünyamızda açlıktan ölen onlarca insan olduğunu düşündüğüm de söylenemez. Ayrıca hepimizin çevresinde yapılan israfın zirve yaptığı düğünlerden, yaş günü kutlamalarından, veda partilerinden, yapılan çılgın tatillerden de bu sonuca varabilmesi mümkün her insanın. Bir taraf sefalet ve yokluk içindeyken diğer taraftaki bu hesapsız kitapsız harcamalar bu gidişatın iyi bir gidişat olmadığını söylüyor bizlere. Katılırsınız katılmazsınız ama bu da benim olaylara bakış açım. Yani siz bardağın yarısı dolu diyebilirsiniz ama ben demiyorum, bardağın yarısı boş sevgili dostlar hatta yarısından da fazlası boş.

Bardağın diğer yarısı ne zaman mı dolar diyorsunuz? Onun da cevabı yapabilirsek çok kolay. Zenginimiz toplumu oluşturan her bireyin kendisi gibi nimetler içinde yüzmediğini, bir lokma ekmeğe muhtaç milyonlarca insan olduğunu düşünüp gereğini yaptığında, sağlıklı birey hastanelerde milyonlarca hasta olduğunu düşünüp onların dertleriyle birebir dertlendiğinde, toplumda meydana gelen her olumsuz olayın vicdanımızı sızlattığında ve olumsuzluklara tepkimizi ortaya koyduğumuzda velhasıl birbirimizin dertleriyle dertlendiğimizde sevincimizi paylaştığımız da bardağın diğer yarısının da tam olmasa bile büyük oranda dolduğunu göreceğiz. Huzur içinde yaşanabilir bir toplum için kesinlikle bunların gereğine inanıyorum.

İnsanca yaşamak ve yaşatmak dileğiyle esen kalın
-BİR KÖŞE YAZISINDAN ALINTIDIR-
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 18 Aralık 2008, Perşembe 11:03:38    Mesaj Konusu: Re: OLAYLARA BAKIŞ AÇIMIZ Alıntıyla Cevap Ver

Hamd ve senalar olsun ki, Allahu Tealâ dostlarına ve mümin kullarına dünyanın kusurlarını ve afetlerini bildirmiş, dünyanın cazibesinden kurtulmanın ahiret için basamak olduğunu, dünyanın bizzat gaye edinilemeyeceğini göstermiştir
Dünya, asıl gayenin yolunda bir vasıtadır, binektir Kim Allah için dünyayı bir vasıta olarak kullanırsa ilâhi rızaya ulaşır Kim de dünyanın cazibesine aldanır, onun nimetlerini gaye edinirse, dünya o kimseyi kendine köle yapar, zillete düşürür, hüs­rana uğratır
Dünyalık ile böbürlenen her insanın sonu hüsran olmuştur Çünkü sevdiği her şey dünya ile beraber zeval bulur
Yaratılışı ilâhi muhabbet ile yoğrulan insan, sevgili olanı unutup dünyaya müptela olunca, dünyadaki sevdiklerinin kendisinden ayrılmasıyla her seferinde elem ve hüsrana düşer Halbuki insan kalbi dünya için değil, Allah için yaratılmıştır
Dünyanın aldatıcı hayatı, Allah’a, Allah dostlarına ve kendisine inanıp kanan insanlara düşmandır Allah’a düşmanlığı, O’na giden yolları kapat­ması iledir Cazibesiyle Allah’ın kullarına azamet-i ilâhiyeyi unutturur, insanları kandırıp kulluktan uzaklaştırır Dünyanın fani, ahiretin baki olduğunu bilen Allah dostları ise, onun cazibesine kanmamakla Allah’a yakınlık kazanırlar
Dünyaya kanmamak, Allah katında dünyanın hük­münün ne olduğunun bilinmesine bağlıdır Allah Tealâ “Onlar ahirete karşılık dünya hayatını satın almışlardır Bu alışverişlerinden dolayı kendilerinden azap kaldırılıp hafifletilmez ve onlara yardım da edilmez” (Bakara, 86) buyurarak, ahiret hayatını unutup dünyaya kanmanın elim bir sonuca yol açacağını bildirmiştir
Şu dünyanın yaratılış hikmetini, ilm-i ilâhiyedeki hali ile insan nazarındaki durumunu çok iyi bilmek lazım gelir Türlü zillet ve üzüntüye düşen insanlar, “Ah bu dünya beni kandırdı, bütün emellerimi söndürdü!” gibi sözlerle karşılığını bulamadıkları arzuları için dünyaya kızarlar; bir yandan da yine ondan talep etmeye devam ederek hüsrana uğrarlar Halbuki Allah dostları dün­yaya hiç rağbet etmeyip, ancak gerektiğinde kendisinden istifade ederek, onu ahiret sermayesi yaparlar
Rasul-i Ekrem sav Efendimiz, pek çok hadis-i şerifinde dünyayı zemmetmiş, onunla meşguliyetimizin Allah’ı unutmamıza sebep olmaması lazım geldiğini duyurmuş, dünyaya meyledip Allah’ı unutanın ahirette zelil ve perişan olacağını beyan buyurmuşlardır
Rasulullah sav Efendimiz, ölmüş bir koyunun yanından geçer­ken sahabilere:
- “Gördüğünüz şu koyun ölüsünün, sahibi nezdindeki kıymeti nedir?” diye sordu Cevap verdiler:
- “Hiçbir kıymeti olmadığı için buraya atılmıştır”
Bu cevap üzerine Efendimiz şöyle buyurdu
- “Varlığım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, dünyanın Allah katındaki kıymeti, ölü bir koyunun sahibi yanındaki kıymetinden daha çok değildir Eğer dünyanın Allah katında sivrisinek kanadı kadar kıymeti olsaydı, kâfirlere bir yudum su bile içirmezdi”
“Dünya inkârcının cenneti, müminin cehennemidir” hükmünce, dünya inkârcıya göre bütün lezzetlerin kaynağıdır Ahirette çok şiddetli azap göreceğinden, dünya onlar için cennettir Mümin için ise dünyadaki bütün nimetler ahiret nimetleri yanında pek kıymetsiz olduğundan, dünya cehennem mesabesindedir
Nasıl ki zindana kimse itibar etmezse, müminin dünyaya itibarı da o kadar olmalıdır Rasulullah sav: “Dünyada Allah için olanlar müstesna her şey mel’undur” ve “Dünyayı seven ahiretine zarar verir Ahireti seven dünyaya zarar verir Kâmil o kimsedir ki, ikisini birden hoşnut etmeye çalışmaz” buyurmuşlardır
Onun için evliya-yı izam, ilmiyle âmil olan ulema-yı kiram, bir ellerine dünyayı diğer ellerine ukbayı almışlar; dünyanın bir boncuk ahiretin ise inci misali olduğunu gördük­lerinde dünya boncuğunu bırakıvermişlerdir
“Siz baki olanı fani üzerine, ahireti dünya üzerine tercih ediniz” emri gereğince mümin için öncelik ahirettir Bu yolda başarı elde eden mümine, dünya da, dünya ehli de hiçbir zarar veremez

alıntı

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

ayandira

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: kocaeli

MesajTarih: 18 Aralık 2008, Perşembe 11:08:30    Mesaj Konusu: Re: OLAYLARA BAKIŞ AÇIMIZ Alıntıyla Cevap Ver

emeğine sağlık elif

<div>inşaALLAH derse yaradılan,inşa eder yaradan.</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

=FLOWERS=

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 18 Aralık 2008, Perşembe 15:22:08    Mesaj Konusu: Re: OLAYLARA BAKIŞ AÇIMIZ Alıntıyla Cevap Ver

Hayattaki bazı şeylerden farklı olarak, bakış açımızı kendimiz seçebiliriz. Bazen mutluluğun yalnızca seçtiğimiz tavırların bir sonucu olduğunu hatırlamaya ihtiyacımız vardır....

Bugün hava yağmurlu diye şikayet edebilirim ya da çimler bedavaya sulanıyor diye müteşekkir olabilirim

Bugün sağlığımdan yakınabilirim veya hala hayatta olduğum için sevinebilirim.

Bugün arkadaşlarım yok diye kederlenebilirim veya heyecanla yeni ilişkiler keşfetmek için bir çabaya girebilirim..

Bugün işe gitmek gerektiği için sızlanabilirim ya da bir işim olduğu için mutluluktan haykırabilirim..

Bugün önümde biçimlendirilmeyi bekleyen pek çok şey var ve ben de ona biçim veren heykeltıraş gibiyim. Bugünün nasıl olacağı bana kalmış..

Nasıl bir gün geçireceğimi ben seçerim!!!!

TŞKLER AYANDIRA VE ELİF.. kırmızı gül Çok keyif alarak okudum..emeğiniz sağlık..Sanırım bardağın dolu ve boş tarafını görmek böyle olsa gerek..

<div> __________ EDEP ile gelen LÜTUF ile gider __________</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

sair_alpaslan

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: Bayrampaşa/İstanbul/yıldırım mah

MesajTarih: 18 Aralık 2008, Perşembe 16:11:42    Mesaj Konusu: Re: OLAYLARA BAKIŞ AÇIMIZ Alıntıyla Cevap Ver

herkes aynı göremez tabiki. herkes aynı göreseydi. dünyada bu kadar çeşitlilik bu kadar değişik ırklar bu kadar değişik fikirler olmazdı. teşekkürler ayandıra abim,elif ve hocam...

<div>KELİMELERİN GÜCÜNE İNANMIYORSAN İNSANLARIN GÜCÜNÜ ASLA TAHMİT EDEMEZSİN...</div>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Eğitim Öğretim Forumu Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^