Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - askerin bilgi defteri
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

askerin bilgi defteri
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları... Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları...
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 11 Kasım 2008, Salı 09:17:29    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

Tesekkurler zafer cok iyi Gidiyorsun. Bu konu bircok arkadasimiza isik tutacagindan hic suphem yok. Devamini bekliyoruz hep birlikte. alkış alkış

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 11 Kasım 2008, Salı 09:33:45    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

taktik çok güzel ve etkileyici sadece askerde değil diğer zamanlarda da kullanılabilir. ya kişinin uykusu ağır ve sesi duymazsa o zaman ne olacak osmanlı tokatını yiyecek mi yüzüne (üzgün:

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 13 Kasım 2008, Perşembe 02:50:45    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

acemi birliği bitipde usta birliğine gittiğinizde ilk olarak sizleri meslek guruplarına göre sıraya alırlar..daha önceden ismi birileri tarafından biryerlere gidenler gidecekleri yerlere yerleştirilirler geriye kalanlarda sivil hayattaki mesleği var ise ve bu işte sertifikası var ise mümkün mertebe öyle bir görev verilir.yanlız kontenjan sayısı kadar en iyiler alınır.yazıcı veya haberci olmanızı tavsiye etmem.genele bakıldığında rahat görünür odanın içinde oturuyor görünür ama en ağır işi onlar yaparlar üstelik herkes gibi nöbetede giderler.gece sabaha kadar yazar durursunuz sona nöbete gider orda yursunuz inşaat bilginiz var ise veya bahçevanlık bunlar rahat meslekler.veya kantin,hatta tuvaletçi.hiç bir asker sivile geldiğinde ben tuvaletlerden sorumluydum demez ama en rahat işte onunkidir mesleklerden birine seçilmediniz ve bölük personeli oldunuz o zaman gideceğiniz takım veya bölükte üst devrelerden çavuş arayacaksınız...bir söz vardır askerde general dayın olacağına çavuş arkadaşın olsun.çok doğru bir sözdür. oradada size bir çok malzeme zimmeti yapılacak..kesinlikle aldığınız malzemeyi iyicene kontrol etmeden almayın.arızalı, hatalı,kırık malzeme verildiyse mutlaka yazı ile ve ondan imza almak suretiyle alın..söz geçicidir uçar gider ama yazı her zaman kalır.bazen tamam ben bunun kırık olduğunu biliyorum sen al veridğinde söylersin denilir ama geri verirken sen kırdın muamelesi olur..aman dikkatli olun.herşey size ne kadar saçma gelirse gelsin hiç bir zaman komutanlarınızın sömzünden çıkmayın.unutmayınki ne kadar zeki ve akıllıda olsanız ordaki en düşük rutbeli olan uzman onbaşı bile sizin yapacağınız askerliği yapmış ve oraya gelmiştir.her işin detaylarıda dahil ince ayrıntılarını bilir ona göre emirler veya eğitimler verirler.imalı konuşmak,yüz ifadesinde değişiklik,sinirlenmek ve belli etmek hiç bir komutanın gözünden kaçmaz,o anki ruh haline göre tepkisi değişik durumlar olur.hiç bir asker komutanlarını kandıramaz hile veya oyun yapamaz kandıracağı kişi yine sadece kendisi olur.bunları bilerek oradaki hal ve hareketlerinizi belirleyin.çünkü askerliğiniz boyunca herşeyinizle ilgilenecek olan sizin üstlerinizdir komutanlarla arayı her zaman iyi tutmak gerekir ..üstünüzde hiç bir zaman gerektiğinden fazla para bulundurmayın.para ve değerli eşya konusunda en yakın arkadaşınıza dahi güvenmeyin.çok sevdiğim karışık kemençe kasedim vardı yastığımın altından üstte yatan kendi devrem aldı banada 10 ay sona söyledi.ona göre kendi malınızı herzaman kollayın.özellikle üstlerle para alışverişi yapmayın.siz eğer üst iseniz çavuş mesela hiç bir zaman astlarınızdan para almayın .askerlikte para alış verişi suçtur.alıpda geri verdiğiniz halde verdiğinizi ispat edemezseniz ama alırken birileri gördüyse başınız büyük belada demektir.
üste hakaret yada fiili tarrruz,nöbet yerini terketmek,yasadışı yayın bulundurmak,kendini askerliğe elverişsiz hale getirmek çok büyük suçlardır askeri mahkemede yargılanırsınız.diğer suçlar küçük sayılan suçlardır birlik komutanının insiyatifiyle affedilebilirsinizde.örneğin nöbette uyumak gibi....arazi şartlarında su çok önemlidir.yiyecek her yerden bulunur toprak yer açlık hissini bastırırsın ama su olmadığı zaman kalıcı beyin hasarından tutun uzuvlarda his kaybolması en son ölüme kadar gidebilir.su pratiği sürekli yapın kendinizi susuzluğa alıştırınki ilerde susuz kaldığınızda bünye bir nebze alışmış olsun..ancak arazide su bulunabilecek veya temin edebilecek bazı formüller vardır. onları gidince öğreneceksiniz..ben bir tanesini söyleyeyim: ..öyle birşey belki hiç olmaz ama birgün bir adaya düştünüz ve tatlı su bulamıyorsunuz.her yer deniz ama su tuzlu içilmiyor.denizden 50-70 metre geride büyük bir çukur açın,deniz seviyesine inince içinde su birikir.oraya gelen su süzülerek gelir.sonra bir ateş yakın(ateş yakmak için iki sopayı birbirine sürtebilirsiniz.)ateşte büyük taşları ısıtın sona ısınan taşları çukurun içine yuvarlayın taşlar düşer düşmez temiz bir bezle çukurun üstünü kapatın su buharlaşınca bezin üstünde buhar damlacıkları oluşacak.bezi bir kaba sıkın..buyrun size tatlı su

........devamı yarın........
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 13 Kasım 2008, Perşembe 09:00:10    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

su bulma taktiğine bak susuz beklemek daha akıllıca kahkaha kahkaha

emeğine sağlık zafer alkış
allahtan bayanızda askerlik gibi bi derdimiz yok ama bazı yabancı ülkelerde bayanlarda askerlik yapıyor zor iş yaa her baba yiğidin harcı değil sorunsuz bir askerlik yapmak

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 13 Kasım 2008, Perşembe 22:34:16    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

bir adada susuz kalınca keşke iyicene okusaydım dersin ama her işin erkeğede kadınada uyanı var ama askerlik işini bencede erkeklere bırakın..
Başa dön

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 19 Kasım 2008, Çarşamba 18:54:36    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

zafersoy demiş ki:
.....bezi bir kaba sıkın..buyrun size tatlı su

........devamı yarın........

acaba bu yarın ne zaman geliyor bizimkiler usta birliğinde kalacak anlaşılan bu askerlik bitmez

şafak: karanlık
mehtap: o bile karanlık (:

Başa dön

Bir_Beyaz_Mendil

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: samsun

MesajTarih: 19 Kasım 2008, Çarşamba 21:22:20    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

Yaw dünya gerçekten değişiyo şu kunuya bayanlar daha çok ilgi gosteriyo.Bizim mehmetcik adaylarindan tik yok.Ola 01 Mesut iyi oku bu konuyu,yoksa teskere zor görürsün gadam.Emegine sağlık Zafersoy

Gün biter gülüşün kalır bende...---->^^KaRaYeL^^
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 19 Kasım 2008, Çarşamba 22:00:39    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

ilginizden dolayı teşekkür ediyorum..rahmetli anam derdi uşuğum sen 18 ay yapıp geleceksin ben burda 20 senedir asker'im..bayanların ilgiside ondandır

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 25 Kasım 2008, Salı 13:25:19    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

TERHİS SONRASI

Terhisten sonra bir kimsenin askerlik şubesi devamlı olarak oturduğu yerin bağlı olduğu askerlik şubesi veya bu ilçenin bağlı olduğu askerlik şubesidir. Her yedek,erbaş ve er seferberlikle ilgili görevleri ve emirleri askerlik şubesinden alır.Çağ içinde bulunan herkes sefer görev emrinde yazılı daima adresinde veya şubenin defterine kaydettirdiği adresinde bir değişiklik olduğu zaman bunu oturduğu yerin bağlı olduğu askerlik şubesine giderek veya bir mektup yazarak adresini bildirmek mecburiyetindedir. Terhis edilecek erbaş ve er terhis gününden itibaren 3 ay içinde askerlik şubesine gidip cüzdanlarını göstererek terhis kayıtlarını yaptırmak mecburiyetindedir. Yedek erbaş ve erler çağ dışı (46 yaşı sonu) sonuna kadar her yılın 1OCAK – 31 EKİM tarihleri arasında ihtiyat yoklamasını yaptırmak mecburiyetindedir. İhtiyat yoklamasını zamanında yaptırmayanlar ve adres değişiklerini askerlik şubesine bildirmeyenler ağır cezaya çarptırılırlar.

SEFER GÖREV EMRİ

Seferberlik bir memleketin harbe hazırlanması demektir. Büyük bir harp tehlikesi olduğu zaman sefer görev emri olan herkese duyuru yapılır. Bu duyuru Radyo,TV,Telefon,Telgraf vs. ile olur. Bu duyuruya herkes uymak mecruriyetindedir.

Anlatım: Seferberlik,bütün memleketin harbe hazırlanması demektir. Büyük bir harp tehlikesi olduğu zaman seferberlik duyurulur. Buna GENEL SEFERBERLİK denir. Her Türk erkeği 20 ile 46 yaşları arasında askerdir. Herkes terhis edildikten 46 yaşına girinceye kadar askerdir
Erbaş ve erlere muvazzaflık, muvazzaflık hizmetinden terhis edilirken bir SEFER GÖREV EMRİ verilir. Bu emirde, gidilecek yer ve katılacak birliğin seferberlik numarası ile katılacak zamanı yazılıdır.
-SEFER GÖREV EMRİ ÜZERİNDEKİ YERİ BİRLİĞİN SEFERBERLİK NUMARASI İLE KATILACAĞIN ZAMANI EZBERE BİL.
-SEFER GÖREV EMİRLERİNİ NÜFUS CÜZDANI İLE BİRLİKTE TAŞI.
-SEFERBERLİK DUYURUSUNDA SEFER GÖREV EMRİ ÜZERİNDE SEFER SÖZÜ YAZILI İSE 6 SAT İÇİNDE HAZIRLIKLARINI TAMAMLA VE BİRLİĞE HAREKET ET.
-GİDECEĞİN YER UZAKSA ASKERLİK ŞUBESİNE, YOKSA KAYMAKAMLIĞA BAŞVUR.
Sefer görev emirlerinin üzerinde GEÇİCİ bütünleme kafile-1 ve normal bütünleme kafile-1 damgası olanlarda seferberlik duyurulur,duyurulmaz 6 saat içinde yazılı yere hareket ederler. Diğer numaralı kafileler hazır bulunur. Her kafile hareket için Radyodan verilecek emirleri veya askerlik şubesinin mahalle veya köy muhtarlıkları yolu ile vereceği talimatları bekler. Sefer görev emri belgesinde ÖZEL ÇAĞRI damgası olanlar radyodan bu takma adlı özel çağrıyı duyunca,6 saat içinde sefer görev emirlerinde yazılı yere hareket ederler. Askerlik Şubeleri sefer görev emirleri kaldırılan yükümlülerin şubede saklanan sefer görev emirleri benzeri şu tarihten itibaren SEFER GÖREVİ KALDIRILMIŞTIR damgasını vurarak muhtarlıklara gönderir. Bunu alanlar üzerinde taşıdıkları sefer görev emirlerini muhtara teslim ederek,aldıkları bu damgalı emri SEFER GÖREVİNDEN TERHİS VESİKASI olarak daima yanında taşırlar,asker kaçağı olmadığını ispat ederler. Sefer görevi düşmeyenlere de sefer görevi diye bir vesika verilir. Bu vesikada nüfus cüzdanı ile saklanır. Sefer görevi olmayanlar ve muhtarlıklar yolu ile duyurularak doğum,doğum tekrar silah altına çağrılabilir. Seferberlik duyurusundan sonra daima tetikte bulunmalıdırlar.
ayrıca ülkedeki hemen hemen tüm taşıt ve iş makinaların sefer görev emri vardır.bu ruhdatlarında kırmızı mühür ile ibare olur..sefer görev emri olan taşıt'da derhal görev yerine götürülmesi mecburidir.

sefer görev emri yazılı pusulası bulunan yükümlüler o pusulayı seyehat firmasına vermek suretiyle kullanabilirler.

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>

En son zafersoy tarafından 25 Kasım 2008, Salı 13:38:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 25 Kasım 2008, Salı 13:31:12    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

ARAZİDE AÇ KALIRSANIZ
Gerçekte hayvansal yiyecekler kaynaklarına bazı bölgelerde daha fazla rastlanmaktadır. Ancak bunlardan yiyecek et elde edebilmek için onların alışkanlıklarını nasıl yakalanacaklarını ve yabani hayatın değişik yaşam tarzlarını bilmemiz gerekir.
Yiyecek ihtiyacını kısa sürede karşılayabilmek için, ilk önce böcekler, kabuklular, yumuşakçalar, balıklar ve sürüngenler gibi yabani hayatta bol olan ve yakalanmaları da oldukça kolay olanları avlamaya çalışmalısınız.

BÖCEKLER:
Dünyanın çeşitli bölgelerinde bol miktarda bulunan değişik türdeki böcekler değerli birer besin kaynağıdırlar ve birçoğu elle kolayca yakalanabilirler. Bunlara büyük tırtıllar (böcek kurtçukları) ağustos böcekleri, çekirgeler, kanatlı ve beyaz karıncalar dahildir. Bunları kızartabilir, pişirebilir veya kavurabilirsiniz. Ancak daha lezzetli hale getirmek için başka bir yemeğin bulunduğu güvecin içine ilave etmeyi tercih etmelisiniz. Zararlı parazit taşıyan çekirgeler hariç diğerlerini çiğ olarakta yiyebilirsiniz. (Büyük çekirge bacaklarını yemeye çalışmayın zira kancalı oldukları için boğazınıza takılabilir.) böceklerde yağ miktarı yüksektir. Belirli miktarlarında sığır etinden daha yüksek protein değerine sahiptirler. Ağaç tırtılları çürümüş ağaç gövdelerinde, toprak içinde ve kuru ağaçların kabukları altında yaşarlar. Ağustos böceklerine, çekirgelere ve kanatlı karıncalara ılıman ve tropik bölgelerin her yerinde rastlanır. Beyaz karıncalar ise genellikle cangıllarda yaşarlar.

NOT: BENİM FAVORİM KANATLI KARINCA VE PEYGAMBER DEVESİ..BAYAĞI ETLİ MÜBAREK CANLILAR

Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 25 Kasım 2008, Salı 13:48:08    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

ARAZİDE SİLAHSIZ KALIRSANIZ
Sopalar :
Adi Sopa : Adi sopa sadece bir değnek ve sopadan ibaret olup, kolayca sallayabilmek için yeteri kadar kısa, vurduğunuz yerde hasar meydana getirebilecek kadar uzun ve sağlam olmalıdır.
Topuzlu Sopa : Ucunda bir yumru ya da ağirlık bulunan adi bir sopadır. Bu ağırlık ağaç dalının üzerinde bulunabileceği gibi, sopanın ucuna bağlanan herhangi bir taş da olabilir.
Topuzlu sopanın yapılış şekli :
A-Bir ağaç dalını yararak sopa yapma:
15-20cm’lik bir ağaç dalı bulun
İple ortasından bağlayın
Ağaç dalını yarın
Taşı yerleştirin
Taşı çaprazlamasına sıkıca bağlayın
Taşın oynamaması için çatalın uçlarını sıkıca bağlayın
B-Çatal ağaçtan sopa yapma :
90 cm uzunluğunda bir çatal ağaç dalı bulun
Çatalın arasına uygun büyüklükte taş yerleştirin
Çatalın uçlarından ve yarılmayı önlemek içinde çatalın başladığı yerden sıkıca bağlayın
Sarma sopa yapma :
90cm uzunluğunda ve 2,5cm kalınlığında bir ağaç bulun
Yaklaşık çapının yarısı kadar ağacın ucunu taşlayın
Takriben 1,5 kg ağırlığında ortası halka şeklinde oyulmuşbir taş bulun
Ağacın traşlanmış ucunu taşın etrafına sarın
Sıkıca bağlayın
Sapan Sopası : topuzlu sopanın değişik bir tipidir. Ancak bu tür sopalarda taş sopaya bir iple bağlanır. Bu tip sopayla yapılan vuruşlar topuzlu sopayla yapılan vuruşlardan daha etkilidir. Bir çorabın içerisine kum doldurmak veya taş doldurmak suretiyle de başka bir tip sapan sopası yapılabilir.

Kesici Silahlar : ihtiyacınız olan bir bıçağı veya mızrak uçlu bir zıpkını yapabilmek için çevrenizde bulunan ağaçlardan, kemiklerden, taş veya metal parçalarından yararlanabilirsiniz.
Ağaç malzeme ile yapılan bıçaklar : Yaklaşık 30 cm. uzunluğunda, 2.5 cm çapında düzgün kabukları soyulmuş,sert bir ağaç parçası bulun. Ağaca bıçak ağızı şekli vermek için, sert ağacın yaklaşık 15 cm ‘lik kısmını yontun. Bıçak ağzı olarak traşlanan bu kısımda budak bulunmamalı, yumuşak öze denk gelmemelidir.
Eğer ateşiniz avrsa bıcağın ağız kısmını ateşin üzerinde tutarak onun sertleşmesini sağlayın. Kaba bir taştan yararlanarak bıçağın ağzını bileyin.

Kemikten bıçak yapma :
Uygun bir kemik bulun ve onu sert bir yüzeye yatırın.
Üzerine ağır birşeyler vurarak onu parçalayın.
Parçalana kemiklerden bıçak şekli verebilecek sivri uçlu bir kemik parçası seçin.
Onu bir kayaya sürterek sertleştirin ve bileyin.
Bilenen kemik parçasına ağaçtan yapılmış bir sap takın.

Diğer yardımcı silahlar :
Bola : Arazide eldeki imkanlarla yapılması en kolay olan yardımcı silahtır. Özellikle kaçan bir hayvanı veya sürünün içerisinde alçaktan uçan bir kuşu yakalamada çok etkilidir. Bolayı kullanırken düğümden tutarak başınızın üstünde döndürün. Düğümü bola hedefe gidecekşekilde elinizden bırakın. Bolayı bıraktığınız zaman uçlarında ağırlık bağlı ipler birbirinden ayrılır. Bu ipler isabet ettirdiğiniz kuş veya hayvana dolanarak onu hareketsiz bırakır.
Tavşan hançeri : Ufak av hayvanlarını öldürmede kullanılır. Bumeranga benzeyen düzgün kavisli bir çataldır. Doğadan açıklığı yaklaşık 45 derece olan bir çatal bulun. Bunun iki tarafını bumeranga benzer şekilde traşlayın.

hadi kolay gelsin iyi avlar

Başa dön

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 25 Kasım 2008, Salı 14:19:09    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

geçen bende askeriye ye gittim eşimin çalışma saatleri uymadığı iin ben yaptırdım askerlik yoklamasını.birde seferberlik emri olanlarda bu var adresini yerini olan değişiklikleri bildirmek uğramak zorundalar (:
gelelim yemek konusuna
bildiğim kadarıyla kurbağa eti gayet güzelmiş sadece arka bacakları yeniyormuş görmedim ama pilavıda yapılıyomuş
bi yılan bulsakda şöyle bi mangal yapsak şöyle cızbız yav kahkaha kahkaha
silah yapımıda iyi görünüyor (:

Başa dön

sair_alpaslan

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: Bayrampaşa/İstanbul/yıldırım mah

MesajTarih: 25 Kasım 2008, Salı 18:16:19    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

askerlik bitti be abim.çölde aç kalmadık birşey olmaz yahu..

<div>KELİMELERİN GÜCÜNE İNANMIYORSAN İNSANLARIN GÜCÜNÜ ASLA TAHMİT EDEMEZSİN...</div>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 26 Kasım 2008, Çarşamba 00:24:12    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

asker zihniyeti şudur...her an ne olacağı belli olmaz..sen tedbirli ol

Başa dön

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 25 Aralık 2008, Perşembe 11:25:54    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

Tarih: Cum Ksm 07, bu yazı dizisiyle askerliğe başladım
bugün 48.gün önümde çok uzun günler var bu askerlik bitmez

şafak =karanlık

mehtap=izin kopartamadık

ee artık teskere alsakta yuvamıza kavuşsak (:

Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları... Tüm saatler GMT + 3 Saat
Sayfa Önceki  1, 2, 3  Sonraki
2. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^