Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - ^^KaRaYeL^^ in Araştırmacı Yazar Şevket ÇELİK Ropörtajı
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

^^KaRaYeL^^ in Araştırmacı Yazar Şevket ÇELİK Ropörtajı

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Röportajlar - Söyleşiler Röportajlar - Söyleşiler
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

^^KaRaYeL^^

Miss Admin
<b>Miss Admin</b>

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 12 Mart 2008, Çarşamba 02:21:42    Mesaj Konusu: ^^KaRaYeL^^ in Araştırmacı Yazar Şevket ÇELİK Ropörtajı Alıntıyla Cevap Ver

18 Mart Arifesinde "Trabzon Şehitleri, Şehitlikleri ve Gazileri" Kitabının Yazarlarından Şevket ÇELİK ile Söyleşi

Hazırlayan: ^^KaRaYeL^^

Şevket ÇELİK, Beldemiz Oymalıtepe'den yetişmiş genç bir yazar.

Beldemiz Oymalıtepe, ilçemiz Yomra ve bölgemiz Karadeniz'e dair bir çok kitapta araştırma yazıları, fotoğrafları ile yer alan; gerek yerel basın gerekse ulusal basında bir çok gazetede yazı ve fotoğrafları yayınlanan, bir çok internet sitesinde ise kaynak kişi olarak gösterilen Araştırmacı Yazar Şevket ÇELİK, hem anne hem baba tarafından şehit torunu; İlk kitabı ise; "Trabzon Şehitleri, Şehitlikleri ve Gazileri." Öyle bir kitap ki Niğbolu'da, Varna'da, Kosova'da, Çaldıran'da, Mohaç'ta, Çanakkale'de, Gaziantep'te, Kahramanmaraş'ta, Şanlıurfa'da, İnönü'de, Sakarya'da, Afyon'da, "bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girmiş" kahraman şehitlerimize, gazilerimize dair.

Arşivlik bu kitabın yazarı Şevket ÇELİK ile kitabı "Trabzon Şehitleri, Şehitlikleri ve Gazileri" çerçevesinde konustuk...

İşte o söyleşi:

^^ KaRaYeL^^: Genç bir yazarsınız ve biz sizi çok az tanıyoruz, kitabınızın arkasında sizinle ilgili "Araştırmacı-Yazar" yazıyor. Biz daha fazlasını öğrenmek istiyoruz. Şevket Çelik Kimdir? Nerede yaşar, neler yapar?

Şevket ÇELİK:

1971 yılında Oymalıtepe Beldesi (Atatürk Mah.) dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimi beldemde tamamladım. Lise Tahsilimi Trabzon Affan Kitapçıoğlu Lisesi'nde, Yüksek tahsilimi Anadolu üniversitesi İşletme Bölümü'nde tamamladım.

1991 yılında Karadeniz Gazetesinde Muhabir olarak çalışmaya başladım. 1996-1999 yılları arasında Trabzon'da 15 günlük bir gazete çıkardım(Yeni Trabzon). Bu zaman zarfında Of Belediyesi ve Özdil belediyelerine de belediye gazeteleri çıkardım. 1999 yılında Trabzon Belediyesi'nde Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Basın bürosunda gazeteci olarak göreve başladım. Halen ayni müdürlüğe bağlı halkla ilişkiler bürosunda görev yapmaktayım.

1994-1998 yılları arasında Star Televizyonu'nda Sadettin TEKSOY ile Trabzon'da birçok haber programı yaparak ulusal manada bölgemin sesini duyurmaya çalıştım.

Birçok yerel ve ulusal gazetelerde yazı ve fotoğraflarım yayınlanmıştır. 2006 yılında da Mustafa YAZICI hocam ile ortak bir kitabimiz yayınlanmıştır. Karadeniz yazarlar birliği, Atatürk ve Kanuni Mah. Sosyal Yard. Der. , Belediyespor kulübü ve Trabzonspor kulübü üyesiyim. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

^^ KaRaYeL^^: Yazın hayatınız nasıl başladı?

Şevket ÇELİK:

Yazın hayatına 1991 yılında Karadeniz Gazetesinde muhabir olarak başladım. O tarihten beri çeşitli gazete dergilerde yazılar yazmaktayım.

^^ KaRaYeL^^: Peki, o zaman "Trabzon Şehitleri, Şehitlikleri ve Gazileri"ni yazma sürecinize gelelim. Kaç yılında başladığınız?

Şevket ÇELİK:

1992 yılında Çataltepe Şehitliği ile ilgili Karadeniz Gazetesinde bir haber yapmıştım. Çataltepe Şehitliği benim yaşadığım bölgeye çok yakın olduğu için oranın içler acısı durumunu çok yakından bilmekteyim. Çataltepe ile ilgili hiçbir çalışmanın olmaması beni çok etkilemişti. Karınca kararınca bir şeyler yapabilmek için çalışmalara başladım. Çataltepe Şehitliği için Trabzon'dan Rize'ye kadar ne kadar kütüphane varsa hepsinde araştırmalar yaptım. Resmi makamlara başvurarak birçok bilgi ve belgeye sahip oldum. 1994 ve 1998 yıllarında da iki kez Çataltepe şehitliğinin ulusal manada tanıtılması için Sadettin TEKSOY'u davet ettim. Sadettin bey ile şehitliğimizin durumunu Star Televizyonu ile Türkiye gündemine taşıdık.

Çataltepe Şehitliği için araştırma yaparken bölgemiz şehit ve şehitlikleri içinde birçok belge dokümana sahip oldum.

Ayrıca Ana ve Baba tarafından da şehit torunuyum.

^^ KaRaYeL^^: Kitabın oluşum evresinde Değerli hocamız Araştırmacı Yazar Mustafa YAZICI ile yollarınız nasıl keşişti, donanımlarınızı nasıl birleştirdiniz ve nasıl bir görev bölümü yaptınız yoksa kitabın tüm evresinde birlikte mi adım attınız?

Şevket ÇELİK:

Mustafa Hocam ile Karadeniz Gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladığım 1991 yılından beri tanışmaktayız. Hocam ile olan dostluğumuz Belediyede artarak devam etti. Bu güne kadar 60 esere imza atan Mustafa Yazıcı hocam benim her zaman ilham kaynağım olmuştur. Hocamın bazı eserlerine bilgi, belge, fotoğraf ve dizgi olarak katkıda bulundum.

Mustafa hocam şehitlerle, şehitliklerle ilgili bendeki bilgi ve belgeleri bildiği için sürekli bir kitap yazmamı ve bu bilgi ve belgeleri kamuoyu ile paylaşmamı isterdi. Bende bu gün yaparım yarın yaparım diye hep işi ağırdan alırdım. Sonunda hocam sen bunu yapmayacaksın gel bunu beraber yapalım diye bir teklifte bulundu. Bende kabul ettim. Hocamız ile yaklaşık 5 yıl beraber çalıştık. Hocamın bilgi ve belgeleri ile benim bilgi ve belgelerim birleşince çok güzel bir eser meydana gelmiş oldu.

Hocam ile yurt içindeki bazı şehitlikleri ayrı ayrı ziyaret ederek çalışmalarda bulunduk. Ben Edirne Kapı, Dumlupınar şehitliklerinde, Mustafa hocam da Çanakkale ve Kıbrıs şehitliklerinde çalışma yaptı.

^^ KaRaYeL^^: Kitabın içeriğine baktığımızda birçok farklı doküman ve fotoğraf var. Bu anlamda kitabınıza dair ilk huzme içinize ne zaman düştü ki bu kadar geniş bir arşive argümana sahip oldunuz?

Şevket ÇELİK:

Anne ve Baba tarafından şehit torunu olduğum için içimdeki huzme her zaman vardı. Babamın dedesi Arabistan'da annemin dedesi de Balkan harbinde şehit olmuştur.

^^ KaRaYeL^^: Kitabınızda ana başlıklar neler mesela? Araştırmalarınıza nereden başladınız?

Şevket ÇELİK:

Kitabımızı; Trabzonlu Şehitlerimiz, Şehitliklerimiz, Trabzonlu Gazilerimiz, Şehitlerimiz ve Gazilerimiz hakkında bazı manzum hatıralar ve bilgiler, Trabzon ve Bölgesinde Osmanlı-Rus savaşlarına ait bazı hatıralar ve Basından haber başlıkları altında altı ana başlıkta topladık.

Şehitlerimizi; Asker ve Polis Şehitlerimiz olarak Şehitliklerimizi de; Trabzon'daki Şehitliklerimiz ve Trabzon dışındaki Trabzonlu Şehitliklerimiz diye gruplara ayırdık.

Bu kitabı hazırlarken Mustafa hocam ile arşivlerimizi birleştirdik. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı- Trabzon askerlik dairesi, İl jandarma Alay komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Muharip Gaziler Derneği, şubelerimizin arşivlerinden yararlandık.

^^ KaRaYeL^^: "Trabzon Şehitleri, Şehitlikleri ve Gazileri" Kitabınızın gerek araştırma gerek oluşum evresinde ziyaret ettiğiniz şehitliklerimiz de olsun ya da görüştüğünüz gazilerimizle olsun sizi derinden etkileyen bir durumla karşılaştığınız oldu mu?

Şevket ÇELİK:

Her şehidimizin ayrı bir mazisi vardır. Araştırmalarım esnasında Dumlupınar şehitliğini ziyaretim esnasında ömrü savaşlarda geçen bir babanın hiç görmediği oğlu ile Dumlupınar'da karşılaşıp beraber şehit olmaları beni çok üzmüştü.

^^ KaRaYeL^^: "Trabzon Şehitleri, Şehitlikleri ve Gazileri" kitabı belli ki çok önce sizin yüreğinizde oluşmuş. Araştırma evrenizde daha önceden bilinemeyen gün ışığına sizin araştırmalarınız neticesinde çıkan bir şehitliğimiz oldu mu? Olduysa bundan sonraki süreçte neler yaptınız?

Şevket ÇELİK:

* Trabzon'daki Şehitliklerimizin haritasını KTÜ Jeodezi Bölümündeki hocalarımız sayesinde çıkardık.
    * Sifter Şehitliği için iki bayrak direği yaptırarak şehitlerimizin kabirlerine diktirdik.
    * Seslikaya Şehitliğine ilk Bayrak direğini Sadettin TEKSOY ile beraber diktik.
    * Çabalarımız sonucu şehitliğimizin etrafı duvar ile çevrilerek koruma altına alındı.
    * Çataltepe Şehitliği ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu şehitliğe olan ilgisizliği bir nebze olsun ortadan kaldırdık.
    * Bahçecik mezarlığında kabri bulunan bir şehidimizin 15 yıldır yapılmayan mezar başlığını bir arkadaşımızın yardımıyla yaptırdık.

Biz kitabımızı yayınladıktan sonra kitabı alan bir vatandaşımız kitaptan faydalanarak şehit olmuş olan babasının Çanakkale'deki kabrini bulup Trabzon'a döndüğünde bizlere teşekkür etmiştir.

Bunlara benzer birçok olayla karşılaşmaktayız.

^^ KaRaYeL^^: "Trabzon Şehitleri, Şehitlikleri ve Gazileri" kitabınızı tüm araştırmaları bitirip baskıya gönderdiğinizde "şu eksik kaldı" veya "şu da olsaydı" dediğiniz bir bilgi, bir doküman kaldı mı elinizde?

Şevket ÇELİK:

Trabzon Şehit ve Gaziler diyarıdır. Tüm şehit ve gazilerimizi kitabımızda toplama imkânımız olmadı. Biz elimizdeki mevcut bilgiler ile bir eser meydana getirmeye çalıştık. Mesela; Sarıkamış'ta şehit olan 90 bin vatan evladımızdan 2 bini Trabzonlu idi. Trabzonlulardan kurulmuş olan 9. Kolordu mensupları Tamamen şehit olmuştu. Bu şehitlerimizin çok azının bilgilerine ulaşabildik. Şehitlerimizle ilgili çalışmalarımız yine devam etmektedir.

^^ KaRaYeL^^: Kitabınız piyasaya çıktıktan sonra ne gibi eleştiriler aldınız, nelerle karşılaştınız?

Şevket ÇELİK:

Kitabımız daha piyasaya çıkmadan önce Trabzon kamuoyunun gündeminde idi. Çalışmalarımızı görmeyen bilmeyen bazı insanların eleştirisi ile bilenlerinde övgüleri ile karşılaştık. Ama kitabımız basıldıktan sonra mükemmel bir eser odluğunu herkes gördü ve takdir etti. Kitabımızı görmeden eleştiri yapanlar bile kitabımızdan çok sayıda alarak ne kadar bir yanılgı içersinde olduklarını gösterdiler.

^^ KaRaYeL^^: Oymalıtepe Beldesi'nin yetiştirdiği en genç yazarlardan birisiniz, Oymalıtepe Beldesi için özel bir çalışmanız, özel bir araştırmanız var mı?

Şevket ÇELİK:

Beldem ile ilgili yaklaşık yirmi yıldan beri bilgi ve fotoğraf toplamaktayım. Bu çalışmalarımı bir kitap halinde meydana getirme çalışmasındayım. Kitabın dizim aşamasındayım.

^^ KaRaYeL^^: Sırada ne var peki? Yeni bir araştırma mı?

Şevket ÇELİK:

2003 yerel seçimleri öncesinde Özdil eski Belediye Başkanı Adnan BIYIKLIOĞLU!nun katkıları ile Özdil Beldesine hazırlamış olduğum ve seçim ve maddi imkânsızlıklar yüzünden basamadığımız bir kitabım vardır.

Proje aşamasında olan bazı çalışmalarım daha var.

^^ KaRaYeL^^: www.sevketcelik.com adresli bir siteniz var. Neden "Trabzon Şehitleri, Şehitlikleri ve Gazileri" için bir site değil de kişisel bir site yaptınız, sitenizde neleri paylaşmak istiyorsunuz izleyicilerinizle?

Şevket ÇELİK:

Sitemin ana gayesi şehitler ve gazileri tanıtmaktır. Bölgemizin tanıtımına katkıda bulunmak amacındayım. Lakin henüz sitemiz aktif duruma geçmedi.

^^ KaRaYeL^^: Bu soruyu gazeteci geçmişinize istinaden soruyorum. Türkiye'nin politik durumu ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Rahatsızlıklarınız var mı?

Şevket ÇELİK:

Her Türk vatandaşı gibi bazı konularda hassasiyet göstermekteyim, fakat bunun yanında ülkenin bulunmuş olduğu konjektürü değerlendirdiğimde ülkemiz gayet iyi yönetilmekte inşallah daha güzel günleri hep birlikte görürüz.

^^ KaRaYeL^^: Biraz magazinsel bir soru olacak ama bugün başucunuzda hangi kitap var, ya da hangi kitabı okuyorsunuz?

Şevket ÇELİK:

"Yakınçağ Türkiye Tarihi" ile Ali Şükrü Bey- Osman Ağa olayının canlı şahidi Muharrem Çavuş'un anılarını anlatan bir kitapçık okuyorum.

Kitap tanıtım ve imza günü:18 Mart 2006 Zorlu Grand Otel

Tanıtım:18 Mart 2006 Zorlu Grand Otel

Mustafa Yazıcı ve Şevket ÇELİK

Mustafa Yazıcı ve Şevket ÇELİK, tanıtım ve imza gününde

Sen ki, a'sara gömülsen taşacaksın... Heyhat,
Sana gelmez bu ufuklar, seni almaz bu cihat...
Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.

Mehmet Akif ERSOY

Hazırlayan: ^^KaRaYeL^^ Oymalitepe.NET

^^KaRaYeL^^
"Kişinin Rütbe-i Aklı Görünür Eserinde"

En son ^^KaRaYeL^^ tarafından 12 Mart 2008, Çarşamba 18:36:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

LaZKoPaT

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: Den Haag, NL

MesajTarih: 12 Mart 2008, Çarşamba 16:47:27    Mesaj Konusu: Re: ^^KaRaYeL^^ in Araştırmacı Yazar Şevket ÇELİK Ropörtaj Alıntıyla Cevap Ver

Sevgili Kardesim Sevket Celik, gercektende cok hassas bir konuda, harika bir eser meydana getirmissiniz,tebrik ediyorum.Maalesef ben kitabiniza daha ulasamadim.Bu senede izine gelemiyorum, bu yuzden senden bir istegim var. Imzalanmis bir kitabini bana izinden donenlerle gonderebilirsen minnettar olurum.Cunku kitapligimda bulunmasini arzu ettigim harika bir calisma.

KaRaYeL, yoremizin degerlerini ve degerlilerini tanitmak icin sarfettigin cabalar icin sanada sonsuz tesekkur ederim.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 12 Mart 2008, Çarşamba 21:03:34    Mesaj Konusu: BİNLERCE TEŞEKKÜRLER Alıntıyla Cevap Ver

Beytullah'a giren ilk kitap "Trabzon Şehitleri, Şehitlikleri ve Gazileri"

Öncelikle degerli hocam Mustafa yazıcı ve değerli Şevket çelik kardeşimize böyle bir eseri bizlere undukları için sonsuz teşekkür ediyorum.

Bu kitabin çıktıgını duydugumda ne kadar gurur duydugumu sizlere yazılarımla anlatamam. Bir an önce bu kitabi okuyabimek için sabırsızlanıyordum. Sonra Arkadaşımız Cevdet Binay ümreye geleceğini ve bana bu kitabi onunla göndereceklerinin haberini almam beni çok daha fazla heyecanlandırdı.

Cevdet Bınay ümreye geldiginde bu kitabi beraberinde getirdi sag olsun. Bende (Ortandagı) Kemal Aktaşla birlikte Cevdet Binay'i ziyarete gittik. Mekkede buluştuk güzel sohbetlerimiz oldu. Bu güzel eseri Cevdet bana verdiginde ise Sanki Dünyalar benim olmuştu. Sohbetimiz bitip ayrılık zamanı geldiginde yatsı namazı vaktı olmuştu.

Ötelden kalktık Cevdet Binay, Hanımı, küçük kızı Nıhan ve ben Beytullah'a geldik yatsıyı kılıp ayrılacaktık.

Harem'in kapısına geldigimizde kitap abim Kemal AKTAŞ'In elindeydi. Görevlı polisler iceri Kuran-i Kerım'den başka resimli kitapların sokulmadıgını, yasak oldugunu söyledi. Bunu bizde biliyorduk o an unutmuştuk bile. Ben görevli polise bundaki resimlerin şehitlere ait oldugunu ve bırakacak bir yerimizin olmadıgını söyledim. Orada emanet alınmadıgını onlarda biz de biliyorduk zaten. Hayir olmaz dediler. Böyle olunca her zaman fedakar olan ;

Ortandagı (Kemal Aktaş); 'Tamam, siz içerde kılın ben dişarda kılarım kitapda yanımda kalır' dedi.

Tabiki bizde üzülmüştük ama yapacak başka bir seçenek yoktu. Bunun için Harem'e girmiyeceğini anlayan polis birden yeniden sordu kitapda ki resimler kime ait dedi. Biz de gösterdik ve şehıtlere ait oldugunu söyledik. Şehit kabirlerini de görem görevli abime 'hadi girebilirsin kitapla' dedi. O an dünyalar bizim olmuştu çünkü biz şehitlerimizin resimleri dahi olsa Beytullah'a girsin istemiştık. Böyle olunca hepimiz çok sevindik. Haremi şerife girdik namazımızı kıldık ve Cevdet'le o gün için görüsüp ayrıldık.

Hepimiz son derece mutluyduk. Çünkü bu güzel kitap Beytullah'a giren ilk kitap "Trabzon Şehitleri, Şehitlikleri ve Gazileri" olmuştu yöremizden. Sonraki gün mutlulugumuzu Kitabin yazarları Şevket Çeli ve Mustafa yazıcı ilede paylaştık. Çok güzel bir gündü bunu burada süzlerlede paylaşmak istedim.

Ayrıca böyle güzel bir reportajı hazırladıgı için KaRaYeL'e ve bunca soruya verdigi bu güzel cevaplar için Şevket Çelik' e sonsuz teşekkürler.

KaRaYeL, beldemiz insanına verdiginiz bu güzel ugraşılarınız için onları tanıtmakla olan çabalarınız ıçin size ayrıca teşekkür ederım. Beldemizin yetişdirdigi bu güzel degerlerle reportajlarını bekleriz. Teşekkürler.

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

^^KaRaYeL^^

Miss Admin
<b>Miss Admin</b>

MesajTarih: 17 Mart 2008, Pazartesi 16:05:15    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Çok teşekkür ediyorum LazKoPaT, benim bi gözüm toprağımda, toprağımızda hep.Biliyorum ki gözümüzü bize dikersek çok cevherler göreceğiz.

Beytullah'a giren ilk kitap "Trabzon Şehitleri, Şehitlikleri ve Gazileri" Doğrusu bu kutsi paylaşıma çok mutlu oldum. Böylece kitaba ait bir başka özellikten de haberdar olmuş olduk. Teşekkürler ZaKDaRiZa.

^^KaRaYeL^^
"Kişinin Rütbe-i Aklı Görünür Eserinde"
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

basbug

Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 14 Nisan 2008, Pazartesi 15:30:40    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

sevketcim seni candan tebrik ediyorum ve calismalarinin devamini diliyorum cok olumlu bir calisman olmus. ddaha degisik konulardada arastirmalar yapman dahada taktir toplayacaktir bu bir baslangic diyelim ve gerisinin gelmesini diliyelim.sevgilerimle. Ali Celik
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 27 Kasım 2008, Perşembe 07:24:09    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

sadettin teksoy ile beraber çataltepe şehitliğine gidildiği zaman o konvoyda bende vardım..resmini görünce şevket çelik'i tanıdım.çok güzel bir anı olmuştu benim için,televizyoncularla birlikte aynı yerde bulunmak..teksoy görevde....

<div>Ayağın kırıldı diye üzülme. Allah sana belki kanat verecek. <br>Kuyu dibinde kaldın diye kırılma belki oradan bile bir kapı açılır. <br>Yusuf kuyudan sultan oldu.."</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

RePsA

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: BİLMİYOM

MesajTarih: 07 Ocak 2009, Çarşamba 17:08:54    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Trabzon Şehitleri, Şehitlikleri ve Gazileri.....hakkın da güzel bir söyleşi.... alkış alkış
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

jiuer7845

Aktif Üye
Aktif Üye

MesajTarih: 28 Şubat 2022, Pazartesi 13:56:06    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Pandora Jewelry
Pandora Charms
Pandora Jewelry
Pandora Charms
Travis Scott Jordan 1
Air Jordans
Jordan 11
Jordan 11
Jordans Shoes
Moncler Outlet
Off White
Yeezy 450
Yeezy 500
Nike Outlet
Jordans 4
Jordan Retro 4
Jordan Shoes
Yeezy
Yeezy 700
Yeezy Supply
Off White Shoes
NFL Jerseys
Retro Jordans
Nike Air Jordan
Jordan Shoes
Jordans Shoes
Yeezy 350 V2
Adidas Yeezy
Yeezy
Yeezy 700
Yeezy
Nike Outlet
Yeezy Shoes
Yeezy Foam Runner
Nike Outlet
Nike Outlet
AJ1
UNC Jordan 1
Jordan 13
Jordan AJ 1
Yeezy Supply
Yeezy Zebra
Jordan 5
Jordan 1 Low
Air Jordans
Pandora Charms
Adidas UK
Adidas Yeezy
Yeezy 350
Jordan 1
YEEZY SUPPLY
Nike Shoes
Nike Outlet
Pandora Outlet
Jordan Shoes
Air Jordan 4
Adidas Yeezy
Air Jordan 11
Air Jordan 1
Nike Jordans
Jordan 1s
Pandora UK
Nike Jordan 1
Jordan 1
Yeezy Slides
Nike Air VaporMax
Nike Vapormax Flyknit
Air Jordan 1 Mid
Adidas yeezy
Adidas Yeezy
Yeezy 350
Nike Shoes
Nike Outlet
Yeezy
NFL Shop Official Online Store
Nike UK
Yeezy
Yeezy 350
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Röportajlar - Söyleşiler Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^