Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Bel AnaToMiSi Ve SagLiGi
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Bel AnaToMiSi Ve SagLiGi

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sağlık ve Tıp Sağlık ve Tıp
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

_PiRYoZ_

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Nereden: MeLBoUrNe"AUstRaLiA"

MesajTarih: 14 May 2008, Çarşamba 10:50:57    Mesaj Konusu: Bel AnaToMiSi Ve SagLiGi Alıntıyla Cevap Ver

Bel AnAToMiSi

- Omurgada boyun, sırt ve bel bölgesinde 3 adet doğal eğrilik (kavis)vardır.

- Bu eğrilikler sayesinde omurgamız üstüne düşen yük miktarını en aza indirir ve esnek bir biçimde hareket edebilir.

- Bel bölgesi 5 adet omur ve sakrum(sağrı) kemiğinden oluşur.

- Omurlar üst üste gelerek; içinden omurilik ve sinirlerin geçtiği omurga kanalını oluşturur.

- Omurga omuriliği ve sinirleri korur; vücudumuzun hareketini sağlar.

- Omurlar birbirlerine önde "disk" dediğimiz yastıkçıklar, arkada "faset" eklemleri ile tutunurlar.

- Diskler aslında omurların birbirine sürtünmesini engelleyen jöle kıvamında amortisörlerdir.

- Disklerin görevi yürüme, oturma, yük kaldırma sırasında oluşan sarsıntıları emmek, omurların üzerine düşen yükü eşit olarak azaltarak, ağırlığı dengeli biçimde alt seviyelere iletmektir.

- Omurlar birbirlerine arkadan iki adet faset eklemi ile tutunur.
- Faset eklemleri vücut yükünün % 5-20' sinin taşınmasından sorumludur.

- Kötü kullanıma bağlı yük miktarı arttırılırsa faset eklemlerinde zamanla bozulmalar ve ayrılmalar oluşur.

- Her disk iki bölümden oluşur: sağlam liflerle örülmüş dış bölüm yumuşak ve jölemsi iç bölüm.

- Sağlam dış bölüm yumuşak ve jölemsi iç bölümü korur ve esnek hareketi sağlar.

- Omurga bu oluşumlar dışında bağlar ve kaslar tarafından desteklenir. Bağlar, diskleri ve omurları yerinde tutan sağlam şeritlerdir.

- Kaslar ise hareketi denetler, omurgayı destekler ve sağlamlık kazandırır.

- Omurilik beyinimizin verdiği emirleri vücudumuzun diğer bölümlerine taşınmasından sorumludur.

- Omurilik üst bel bölgesinde sonlanarak bacak kaslarına, idrar kesesine, cinsel organlara giden sinir dalları verir.

SaGLiKLI BeL

Sağlıklı bel güçlü, hareketli ve ağrısız olmalıdır.

Sağlıklı bele ancak belli kurallara uyarak sahip olabiliriz.

- Sırtınızı ve belinizi düz tutun.

- Kötü duruş; sırttaki kamburluğu, beldeki içe çöküklüğü artırır.

- Sık pozisyon değiştirin.

- Özellikle belin normal eğriliğini korumaya özen gösterin.

- Taşıyacağınız yükleri eşit olarak her iki elinize bölün.

- Hareketlerinizi önceden planlayın.

- Ucuz kahramanlık yapmayın yardım isteyin.

- Asla ağır cisimleri kaldırmayın.

- Yerden bir şey alırken eğilmeyin, dizlerinizi büküp çömelin.

- Belinizle değil bacaklarınızla yükü kaldırın.

- Ağırlığı mümkün olduğu kadar belinizden yukarı ve vücudunuza yakın tutun.

- Dönmeniz gerekiyorsa belinizle değil, vücudunuzla dönün.

- Ağır cisimleri çekmeyin, itmeyin ve yukarı doğru kaldırmayın.

- Koltuğa düzgün oturun.

- Gerekirse bel kıvrımınıza uyan yastıkla belinizi takviye edin.

- Otururken sırtı düz tutun ve yaslanın.

- Yatarken sert ve ortopedik yatakları tercih edin.

- Salt yer ve tahta üzerine yatmak doğru değildir.

- Yatarken bacaklarınızı gergin tutmayın.

- Sırt üstü yatarken baldırlarınızın altına koyulacak küçük bir yastık sizi rahat ettirecektir.

- Kilonuza dikkat edin, dengeli beslenin.

- Sigara içmeyin.

- Günlük gerilim ve streslerinizi azaltın

- Düzenli ve günlük egzersiz yapın.

-Tempolu yürümek, yüzmek ve koşu sizin için ideal sporlardır.

"Önceki güneşlerin hepsi battı ve gitti, bizim güneşimizse batmayacak ebedi" Seyyid Abdûlkadir-i Geylani
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 14 May 2008, Çarşamba 11:48:18    Mesaj Konusu: Re: Bel AnaToMiSi Ve SagLiGi Alıntıyla Cevap Ver

Harıka bir paylaşım PIRYOZ. Hazırlayanlara bizimle paylaşana çok çok teşekküler. Bu konuda yarım doktorum çünkü bu olayı yaşadım ve o kadar araştırdımki sanki bir doktorum. Öylekı beni amelıyat eden Dr muhammet muhsıne amelıyatı nasıl yapacagını sormustum ve demıştım kı ben marangozum bır ayagı kırılan bır masanın o ayagını tamır ederken onun ne kadar saglam oldugunu ne kadar saglam yapabilecegimi çok iyi bilirim. Sizde bana bu amelıyatı anlatın ve çok güzel anlatmştı. Şımdı bu anlatım bana o günü hatırlattı ve ben şımdı bu anlatımları uyguluyorum ama ne zaman. Biçagı yedikten sonra. Siz sakın yemeyin ve bu anlatılanlara uyun. saglıklı bir ömür dilegiyle. Çok teşekkürler pıyozzz..

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

_PiRYoZ_

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Nereden: MeLBoUrNe"AUstRaLiA"

MesajTarih: 14 May 2008, Çarşamba 11:53:07    Mesaj Konusu: Re: Bel AnaToMiSi Ve SagLiGi Alıntıyla Cevap Ver

Ayni dertten yakiniyoruz Sevgili Zakdarizam....
Rabbim kimseyi saglik ile karsi karsiya birakmasin gercekden insanin beli herseyden kiymetli neden cunki ayakda durmasini sagliyan en gerekli anatomi...

dilegimiz esit resul allah herkesi saglikli kilsin hersey bizim elimizde yeterki hayatimizin ne kadar gercekden sevdigimizi bilelim insanin en buyuk zneginligi saglik.....
Saglik var ise asilmiyacak engel olmadigini duusunuyorum....

kırmızı gül

"Önceki güneşlerin hepsi battı ve gitti, bizim güneşimizse batmayacak ebedi" Seyyid Abdûlkadir-i Geylani
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sağlık ve Tıp Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^