Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - askerin bilgi defteri
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

askerin bilgi defteri
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları... Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları...
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: TRABZON

MesajTarih: 07 Kasım 2008, Cuma 03:48:57    Mesaj Konusu: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

sekiz yıl komando birliklerinde uzman çavuşluk yaptıktan sonra görevi bıraktım..bu yazacaklarımla tecrübelerimden dolayı askere yeni gidecek olan arkadaşlarıma bir nebze olsun faydalı olacağımı düşünüyorum..hatta askerliğini yapmış diğer arkadaşlarda karşılaştırma ve kendi bilgileriyle sentez yaparlarsa daha iyi olur

öncelikle rutbeleri tanıyalım ve birlikleri tanıyalım:
[u]en alttan en üste doğru:
er-onbaşı-uzman onbaşı-çavuş-uzman çavuş-astsubay-asteğmen-teğmen-üsteğmen-yüzbaşı-binbaşı-yarbay-albay-tuğgeneral-tümgeneral-orgeneral-genelkurmay başkanı..

en küçük birlikten en büyüğüne doğru:

tim :9 kişilik piyade veya 11 kişilik komando mangasının en küçük birimidir.4-5 kişiden oluşur timlerde birer tim komutanı onbaşı veya uzman onbaşı rütbesinde birer timde bir hafif makinalı tüfek mevcuttur.ohal bölgesinde görev yapan unsurların bölük seviyesindeki alt birimleri tim olarak adlandırılır ancak onlar tim değil komando kolu olarak teşkilatlandırılmıştır.23-30 kişiden oluşan 2 veya 3 unsurlu kuvvetlerdir.

manga :piyade mangası 9 komando mangası 11 kişiden oluşur.her ikiside iki timin bütününü oluşturur.manga komutanı çavuş veya uzman çavuştur.mangada iki tim komutanı,iki makınalı tüfek nişancısı iki keskin nişancı bulunur.

takım-kol :piyede unsurları takı,komando unsurları kol olarak teşkilatlandırılmıştır.her piyade takımında üç piyade mangası bir silah mangası vardır.her komando kolunda iki manevra unsuru bir ateş destek unsuru vardır.unsur komutanları astsubay,yardımcıları ve hafif makınalı tüfek nişancıları uzman çavuştur.takım veya komando kolu komutanı asteğmen-teğmen veya üsteğmendir.

bölük :piyede bölüğü 3 piyade takımı bir silah takımından,komando bölüğü dört komando kolu ve bölük karargahından oluşur..komando bölüklerinde bölük karargahının emrinde komando kollarından alınmış keskin nişancılar ve haritacılar mevcuttur. bölük komutanı üsteğmen veya yüzbaşıdır.

tabur : üç komando bölüğü bir karargah bölüğünden oluşur tabur komutanı binbaşı vaya yarbay rütbesindedir.

alay : iki veya üç taburdan oluşan birlik alay'ı oluşturur.alay komutanı albaydır.

tugay :dört tabur bağlı birlikler destek kıtaları ve tugay karargahından oluşur.büyük birlik olduğu için levazım(ordu araç gereçleri)..istikham(personel ihtiyaçları) bünyesinde barındırır.komutanı tuğgeneraldir.

tümen : üç tugay veya alaydan oluşur komutanı tümgeneraldir.

kolordu : tugay,alay ve tümenlerin bağnadığı birliktir.birlik sayısı bölgeye göre değişir.komutanı korgeneraldir

ordu : kolorduların bağlandığı birliktir. dört ordu ve ege ordu komutanlığı vardır.komutanı orgeneraldir.

bunlara bağlı olarak askerlik ile ilgili..fantazi ve maceralar haricinde sormak istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz yazıları bekliyorum..

askerlik öyle ruhani bir olaydırki 70 yaşındaki bir insana 25 yaşında iken neredeydin ne yapıyordun diye sorun büyük ihtimalle hatırlamaz.ama askerde iken neler yaptın sorun ilk günden son güne kadar her anı saniye saniye anlatır.

saygılarımla
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 07 Kasım 2008, Cuma 09:39:04    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

bence bu bilgileri sadece askere gidecekler değil bizlerinde öğrenmesi gereken bir konu
genel kültür sorularında bile çıkabiliyor artık böyle şeyler
askerlikle ilgili bir konu olduğunda eşime sormaktan sıkıldım artık yok bunu üstü bu mu altı en kıdemli kim gibi...

bilgiler için teşekkürler kırmızı gül

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 08 Kasım 2008, Cumartesi 02:59:22    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

neyse ben her akşam biraz daha devam edeyim..faydalanan bir kişinin duasını alsam yeter ..ama sen yinede eşine sor birşeyleri biliyor olup birilerine öğretmek güzel

acemi birliği'ne gittiğiniz ilk gün nizamiyeden memleketinizden çıkış belgeleri incelenir.(sülüs).sülüsün içinde birliğinize katılış tarihi vardır..tarihte mesai bitimine kadar teslim olabileceğiniz yazar ancak gün sonuna kadar'da teslim olmanız yeterlidir.yani gece 24 den önce.nizamiyeden girişte giriş tarihiniz o kağıdın üzerine yazılır.yazılmasa dahi gelen kişilerin giriş çıkış saatleri nizamiye formunda tutulduğu için birlik komutanı ordan öğrenebilir.geç katılmanın sıkıntı doğuracağını bilerek hareket edin çünkü bir gün geç katıldığınızda sizle beraber gelen arkadaşlarınızdan yani devrelerinizden bir gün geç terhis olursunuz.ilk girerken belki o kadar önemsiz gelebilir ama çıkarken anlayacaksınız bir gün değil bir saat geç çıkmak bile sizi sıkıntıya sokar.sivil ortamdan ayrılırken yanınızda : sürücü belgesi pc kullanma lisansı varsa turizm otelcilik diploması,herhangi bir sanat veya meslek sertifikası..gerekli her türlü belge götürün.mutlaka birinden biri ordaki yaşamınızı kolaylaştıracaktır.ilk günler çok önemlidir.ilk günlerde psikolojik bunalıma giren insan çoktur nedeni ise yanlızlık dürtüsüdür.nizamiyeden içeri girer girmez özellikle kendi devrelerinizden hemşeri,bulamıyorsanız herhangi bir kişiyle tanışıpsıkı bir dostluk kurmaya bakın çünkü size ilk günden itibaren bir sürü malzeme verilecek onların koruma ve gözetimini tek başınıza yapamayacak duruma geleceksiniz.böyle durumlarda malzemelerini kollayacağk birisi olması şart.örneğin silah zimmet edilecek ve tualete gideceğin zaman silahını arkadaşına teslim edip gideceksin..güvenilir birinin olması bu yüzden gereklidir.bütün devrelerin birliğe katıldıktan sonra kişisel belgeler dolduracaksınız.veya nizamiyeden girer girmez şahsi bilgilerinizle ilgili belgeleri yazacaksınız.sonra koğuş,koğuş içindede yatak verilecek..genelde ranza şeklindeki yataklardan alttakilerde uyumaya dikkat edin çünkü koğuş kazalarının % 70 i ranzadan düşme şeklinde olduğu istatistikler arasındadır .size içinde altmış küsür madde olan emirler klavuzu imzalatılacak..o maddelere harfiyen uymak zorundasın askerlik hayatın boyunca en az bir veya birkaçıyla karşı karşıya kalacaksın.ve o belgenin bir kopyası sürekli üzerinde duracak..maddelerden bazıları: terli iken su içmeyeceğim.ıslak elle priz ve elektrik düğmelerine dokunmayacağım gibi..
...... devamı yarın......
Başa dön

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 08 Kasım 2008, Cumartesi 09:19:04    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

yazı dizisi haline getireceksin anlaşılan (:
emeğine sağlık bak bunları biliyorum kahkaha

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 08 Kasım 2008, Cumartesi 10:25:49    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

evet yazı dizisi olacak okuyan insanlar biraz daha huzurlu askere gidecekler bilgi erdemdir
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 09 Kasım 2008, Pazar 04:39:49    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

acemi birliğinizin büyük bir bölümü yemin törenine hazırlık için tören yürüyüşü ve tören hazırlıklarıyla geçer.sabahları bazı birliklerde kahvaltıdan sonra bazılarında kahvaltı öncesi spor yapılır.sonra eğitim alanında uzman,çavuş,onbaşı nezaretinde eğitim verilir,silah atışları yaptırılır ve sağlık kontrolleri yapılır..eğer sivilde amelyat gerektiren bir rahatsızlığınız varsa olduktan sonra gitmeyin..orada en iyi imkanlarla hem amelyat ,sıhhi bakım olur hemde hava değişimi alarak izin kullanırsınız.ankara gata,istanbul gata ve diyarbakır askeri hastanesi dünyanın en iyi donanımlı hastaneleridir.her türlü sağlık sorunlarınızda buralardan sevk edilmek yoluyla faydalanabilirsiniz.komutanları selamlamak disiplini geliştirmek için acemi birliklerindeki kadrolu erlere bile selam verip komutanım diye hitap edersiniz.ama bilinki uzman onbaşıya kadar olan rutbeli kişilere komutanım diye hitap edilmez.usta birliğine gidince bunu daha iyi anlarsınız.her ne sebeple olursa olsun askerin şiddet ve hakarete uğratılması suçtur.böyle bir olay vukuu bulduğunda derhal en yakın amirinize ,eğer sizi dinlemiyorsa bir üstüne oda dinlemiyorsa dinlenene kadar sıralı komutanlarınıza sözlü yada yazılı dilekçenizi verin..her askere giden dayak yer kelimesini belki siz kaldırabilirsiniz. botlarınızı,spor ayakkabılarınızı ve dolabınızı kilitlemek için mutlaka yanınızda küçük asma kilit bulundurun.hadi dolap neysede askerlikte en fazla yer değiştiren bot ve spor ayakkabıdır.siz önceden tedbirinizi alın.botlarım ve spor ayakkabılarım çalınmış diyerek spor saatine yalın ayak çıkan çok asker gördüm ..

...devamı yarın...
Başa dön

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 10 Kasım 2008, Pazartesi 10:28:42    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

buna bende katılıyorum askeri bir hastanenin gösterdiği ilgi ve üstün teknoloji hiç bir yerde kullanılmıyor en ufak hastalıklara bile itina ile bakılıyor

emeğine sağlık

Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 10 Kasım 2008, Pazartesi 10:38:49    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

Zafer kutluyorum seni cok guzel bir konu actin vede cok guzel bir yazi disisi var. Askere giuedecekler bunu okuyup kulagina kupe yaparsa cok yarari olacagina inaniyorum. Cok guzel bilgiuler tesekkurler. Bu guzel paylasimlar icin. kırmızı gül

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

musti_show

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: istanbul(sessiz şehir)

MesajTarih: 10 Kasım 2008, Pazartesi 11:16:44    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

evet kesinlikle katılıyorum sana zakdariza abi,ben birazını kupe yapıp bir kulagıma taktım bile:)tesekkurler zafer faydalı bilgiler için alkış

<div>OYUN BİTİNCE ŞAH'DA PİYON'DA AYNI KUTUYA KOYULUR!!!!</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 10 Kasım 2008, Pazartesi 11:18:39    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

nee o musti sende mi asker kaçağısın kahkaha kahkaha
abim onu gitmeyenlere dedi kahkaha

Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 10 Kasım 2008, Pazartesi 11:18:48    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

ooo sen asker gitmedin daha öylemi..senle çok işimiz var desene kahkaha
Başa dön

musti_show

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: istanbul(sessiz şehir)

MesajTarih: 10 Kasım 2008, Pazartesi 11:22:48    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

daha gıtmedım ama kacak degilim:) tamamen kanuni yollardan gitmeme mucadelemi surduruyorum.yalnıs anlasılmasın sakın vatana ıhanet degil bu sisteme bu askeri politikalara bir itirazdır gitmeyişim.

<div>OYUN BİTİNCE ŞAH'DA PİYON'DA AYNI KUTUYA KOYULUR!!!!</div><br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 10 Kasım 2008, Pazartesi 11:25:35    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

eninde sonunda gidecen çok geç kalma gençkene yap derim kahkaha kahkaha
(yaşlı demek istemedim hatırlatayım daa)

Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 10 Kasım 2008, Pazartesi 11:30:58    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

seni iyi anlıyorum..aslında askerliğin isteğe bağlı olması lazım ..illa birileri yapacak..hayatının baharında çok vatan evladı şehit olup gitti.sistemde büyük yanlışlıklar var.ölenlerin hemen hemen hiç birinin babası politikacı,, annesi konken partilerinde dolaşan'lardan değil.davanda sana hak veriyorum ama bizim insanımızda öç dürtüsü vatanseverlikle birleşince çoğu insanda daha yaşı gelmeden gönüllü gidiyor.onlarıda yürekten kutluyorum.
Başa dön

zafersoy

Platinyum Üye
Platinyum Üye

MesajTarih: 11 Kasım 2008, Salı 02:06:40    Mesaj Konusu: Re: askerin bilgi defteri Alıntıyla Cevap Ver

eğer spor ayakkabılarınız botlarınız veya terliğiniz çalınırsa sakın başkasınınkini giymeyin ömrünüzün sonuna kadar mantar hastalığıyla uğraşır durursunuz..illada giymek zorundaysanız ayağınıza bir poşet geçirdikten sonra giyin.askerlikte çok akıllı olanlar'da çok aptal olanlarda sıkıntı çeker. iyisimi siz hep ortalarda durun ne sivrilin nede yontulmaya meyil verin.nöbet ilk birkaç günden sonra başlar en kötü şey nöbette uyurken yakalanmaktır.uyuyupda herşeyi göze alıyorsanız rahat bir yer bulun hiç olmazsa tadını çıkarın.ama uyuyupda yakalanmaktan korkuyorsanız ve oturduğunuz yerde gözleriniz ağırlaşıyorsa başınızın üstüne yere düşünce ses çıkaracak bir cisim koyun.dalıpda başınız düştüğü zaman o sizi uyandırır. bu bir terörist taktiğidir;mevzide bizi bekledikleri zaman otururken uyumamak için ayaklarını kendilerine çekip dizlerini kaldırır,diz kapaklarının üstüne ağır bir taş koyarlarmış.uykuya dalma esnasında taşın düşüpte onları uyandırması için..askerlerdende işini bilmeyenleri benim osmanlı tokadım uyandırırdı .asla komutanlarınıza karşı elmeyin disiplininizi elden bırakmayın özelliklede ilk izlenim herzaman iyidir. ilk olarak nasıl başlarsan askerlik boyunca hep öyle ider..düzeltmek istesende yoğun çaba sarfedersin.acemi birliğinde iken size verilen silah ve teçhizatı orda bırakıp usta birliğine gideceksizin özellikle verilen silah ve techizatın kırık,eksik,çatlak,kesik,yırtık olmamasına özen gösterin.neredeyse kullanılmaz hale gelen silahı,yeni gelen birine zimmetleyip,acemi birliği bitişinde silahın yanisini istadikleri yaygın olarak görülür.malzemenizi sağlam olarak teslim alın ve öyle teslim edin..kırık ve hasarlı ise muhakkak zimmet aldığınız ve size imzalattırılacak olan belgeye not edilmesini sağlayın yoksa bozuk aldığınız malzemenin faturası size kesilir

yarın usta birliğine başlıyoruz
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları... Tüm saatler GMT + 3 Saat
Sayfa 1, 2, 3  Sonraki
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^