Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Trabzonlu Kamyoncu...
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Trabzonlu Kamyoncu...

 
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları... Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları...
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

FAYDIN

Tecrübeli Üye
Tecrübeli ÜyeKayıt: Feb 17, 2008
Mesajlar: 489
Nereden: UŞAKMesajTarih: 20 Temmuz 2010, Salı 10:15:58    Mesaj Konusu: Trabzonlu Kamyoncu... Alıntıyla Cevap Ver

Hepimiz Trabzonlu kamyoncularız inşallah!


"Ben Ardahan'ın bir dağ köyünde doğdum, çocukluğum orada geçti." diye başlıyor Nevin öğretmen, fukaralık yüzünden ailelerin, kızlarını ortaokul veya lisede okutamadığını anlatıyor.

"Fakir olmamıza rağmen babam okumamı çok istedi; diğer şehirlerdeki akrabalarımı yokladıysa da kimse yanaşmadı beni yanlarına alıp okutmaya. Yakın bir ildeki parasız yatılı imtihanlarını kazanmama o yüzden benden çok sevindi babam. İzinlerde geldiğim köyümüzden okullar açılırken ayrılırdım. Böylece 6 sene her tatilde Ardahan'a gelir, köyde anneme yardım ederdim. Okullar açıldığında ise babamla birlikte sabaha karşı 3'te kalkıp yürüyerek köyden 1,5 km uzaktaki ana yola inerdik. Hele yarıyıl dönüşlerinde kar o kadar çok yağmış olurdu ki, babam beni sırtına almak zorunda kalırdı. O yıllarda babamın bineceğim arabayı seçmek için bazen saatler harcaması bana o günlerde çok anlamsız geliyordu, ta ki gerçeği öğrenene kadar...

Bizim oralarda komşu ile dolmuş olmadığı için babam beni genellikle yük kamyonlarına bindirirdi ama ben köydeki insanların benimle ilgili dedikodularını duyar, geceleri gizli gizli ağlardım. Babam beni, yani öz kızını satıyormuş! Köylüler öyle diyordu. Çocuk aklımla babamın beni, hikâyelerde okuduğu köleler gibi satacağını düşünürdüm. Babam yoldan geçen her kamyonu durdurur, şöförleriyle kısa bir konuşma yaptıktan sonra bineceğim kamyonla ilgili bir karar verirdi. Uzaktan bunu görenler, demek ki babamın şöförlerle pazarlık yaptığını düşünüyordu.

Bindiğim kamyonların şoförleri -babamın kimbilir ne zahmetle kazanıp bir kısmını avcuma sıkıştırdığı- paramı harcatmazlar, yedikleri lokantada kendi yediklerinden fazlasını ısmarlar, yan koltukta uyuduğumda paltolarını üstüme örter, bazen de çaktırmadan cebime harçlık koyarlardı.

Ben babamın ne yaptığını, neden o şehre giden her arabaya beni bindirmediğini çok sonradan öğrendim; öğrendikten sonra da köylülerin bizi suçladığı şeyle ilgili üzüntüm daha da arttı. Yıllar böyle geçti. Okudum, öğretmen oldum. Evlendim, üç çocuk yetiştirdim. Beni yoksulluğa ve iftiraya rağmen okutan babam artık yaşamıyor, Allah mekânını cennet etsin sevgili babamın...

O kadar erkenden kalkıp saatlerce kış kıyamette araba beklerken babam şoförlere nereli olduklarını soruyordu; 'Trabzonluyum' cevabını alana kadar beni hiçbir kamyoncuya teslim etmiyordu. 'Niçin?' diye sordum, 'Kızım' dedi, 'Trabzonlular güvenilir ve ahlâklı insanlardır. Seni onlara teslim ettiğimde gözüm arkada kalmıyor!'

Şimdi oğlum yurtdışında yaşıyor. Oğlumu yolcu ederken pistin ufkuna uzun uzun bakıyor ve onu teslim edebileceğim bir Trabzonlu kamyoncuyu boş yere arıyor gözlerim..."

Anlatılan hikâye değil hakikat. Aziz dostum ve kardeşim Harun Çelik'in hazırladığı "Kuzeyli Yazılar" adlı derleme kitabının ilk yazısı, "Trabzonlu kamyoncular nerdesiniz?"

Kuzeyli Yazılar, Trabzon'a ve Trabzonspor'a dair bir derleme çalışması. Anekdot yayınları arasında çıktı. İçinde, bir kısmı Trabzonlu olmayan 200'e yakın isimden benzer anekdot ve hatıralar yer alıyor. Sevimli, bir hamlede okunuveren ve insanın zihninde, dimağında güzel tatlar bırakan bir kitap. Emeği geçen herkesin eline sağlık.

Gelelim işin "kıssa" faslına; benim bu yaşanmış hikâyeden anladığım şudur: Hayat, istisnasız herkese bir "Trabzonlu kamyoncu" olmak vazifesi yükler ve başarılı olmak için ise Trabzonlu olmak şart değildir, insan olmak kâfidir.

Ey emânete hıyânet etmeyen, helâl süt emmiş, insan evlâdı o kamyoncu, şoför abilerim, ehl-i ırz büyüklerim; bu milletin mayasına duyduğum inancı tazelediğiniz için herbirinizin ellerinden hasretle öperim. Yaşıyorsanız Allah işinizi âsân kılsın; öldüyseniz âhirette Efendimiz Resûl-i Ekrem'e komşu olursunuz inşallah!


Ahmet Turan ALKAN (05 Haziran 2010 tarihli köşe yazısı...)

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazino=991962

kırmızı gül kırmızı gül kırmızı gül

Bir "DİLRUBA"ya düştü gönül müptelası çok, Aşkın sefası yok değil ama cefası çok... 
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

%Fatma%

Bağımlı Üye
Bağımlı ÜyeKayıt: Oct 23, 2008
Mesajlar: 136
Nereden: İstanbulMesajTarih: 20 Temmuz 2010, Salı 17:13:12    Mesaj Konusu: Re: Trabzonlu Kamyoncu... Alıntıyla Cevap Ver

Yıllar önce bir kitap veya gazetede gururla okuduğum ve yine bugün de aynı gururla okuduğum ve hafızamda tazelediğim bu yazı için çok teşekkürler Sevgili FAYDIN...
Bir teşekkürde forumu böyle nadide eserlerle canlı tuttuğun için... kırmızı gül

€Lden düşme sevdaLar değiL ßenim istediğim ya yüreğinin sahißi oLmaLıyım yada hiçßirşeyin
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

_Nesil_

Tecrübeli Üye
Tecrübeli ÜyeKayıt: Sep 09, 2009
Mesajlar: 321
MesajTarih: 21 Temmuz 2010, Çarşamba 01:40:01    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Trabzonlu kamyoncu örneği ile insan olmanın gerektirdiği özellikleri taşımanın önemini ve yararını, köydeki insanların durumu yanlış değerlendirmesi ile de önyargının zararını gösteren güzel bir yazı.
Yazarın da dediği gibi işin "kıssa" faslına gelirsek, benim bu yaşanmış hikayeden anladığım şudur: "Yaşadıkları topluma güven veren insanlara her zaman ihtiyaç duyuyor, onların varlığı ile huzur buluyoruz."

İnsan olabilmeyi başarmış değerli kişilerin çoğalması dileğiyle...

Paylaşım için teşekkürler FAYDIN. kırmızı gül

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

ZiFiN

Moderatör
<b>Moderatör</b>Kayıt: Feb 14, 2008
Mesajlar: 259
MesajTarih: 21 Temmuz 2010, Çarşamba 20:30:15    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

alkış

Hibirşey göründüğü kadar kolay değildir...
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

vural61

Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: Sep 11, 2009
Mesajlar: 41
Nereden: TRABZON-istanbulMesajTarih: 31 Temmuz 2010, Cumartesi 12:39:41    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

fardın gerçekten çok çok özel bir eser çok ders alınması gereken bir eser gerçekten çok teşekkürler paylaşımın eçin
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

kobra61

Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: Mar 23, 2008
Mesajlar: 18
MesajTarih: 07 Ağustos 2010, Cumartesi 23:58:21    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

alkış alkış alkış insanı duygulandiran bir yazı,ayrica düşündüren,gururlandıran vede haksız iftiralar yüzünden utandıran bir yazı,bu olayı yaşamış ve bizlerle paylaşan,paylaşmasını kalema alarak ve buradan bize ulasmasını sağlayarak bizide bu anılara ortak eden herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum hepinizin emeğine yüreğine sağlik çok sağolasınız.......hepimiz o kamyoncular gibi güvenilir oluruz inşallah.
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>Kayıt: Feb 15, 2008
Mesajlar: 1527
Nereden: TrabzonMesajTarih: 11 Şubat 2012, Cumartesi 09:55:13    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu yazı nın asıl yazarı olan arkadaş sitemizden bize bir mail atarak Yazı kendisine ait olduğunu belirtmiş ve bizden düzeltmemizi istemiş. Degerli FAYDIN yazıyı gazeteden aldığı için o lınkı ve alıntıyı belirtmiş. Hassasiyetinden dolayı önce ona teşekkürler. Gazete yazıyı nerden almış bilemem ama biz şimdi yazının asıl sahibiyim diyen arkadaşımızın yazısını ve kaynağını buraya alıyoruz.
Trabzonun böyle şerefli kamyoncularınada bir kez daha teşekkür ediyoruz.

TRABZONLU KAMYONCULAR! NERDESİNİZ?


Yağmur o kadar şiddetli yağıyordu ki kapının önünde indiğim taksiden binaya girene kadar sırılsıklam olmuştum bile. ‘Geç kalmak ve yağmurda ıslanmak.’ Bu ikiliden gerçekten nefret ederdim. Randevuya geç kalmış olmak ve ıslandığımdan kendimi pis hissetme duygusu beni rahatsız ederdi. Bunları düşünürken öylece İzmir Buca Halk Eğitim Merkezi’ne girdim. Öğretmen Nevin Hanım’ı sordum koridorda beni karşılayan kişinin Halk Eğitim Merkezi müdürü olacağını hiç düşünmeden.

‘Bir saniye beyefendi hele bir soluklanın.’ diyen müdür beyin peşinden onun odasına geçtik ve müsait gördüğüm bir yere iliştim hemen. Müdürden çaycıya hepsi geleceğimden haberdarmış meğer, beni bekliyorlarmış. Karşılanma biçimi o kadar içten o kadar gerçek. Müdür beyin odasında kaç çay içtiğimi hatırlamıyorum. AÇEV*’in bir araştırma projesi için ‘Derinlemesine Görüşmeler’ yapıyordum AÇEV Eğitmenleri ile. Gaziantep, Ankara, Samsun’dan sonra sıra İzmir’de idi. Bir haftadır geziyordum ve bu görüşmenin ardından eve dönecektim.Müdür Bey son çayımın ardından görüşeceğim öğretmen Nevin Hanım’ı çağırdı. İçindeki mutluluk, hareketlerindeki heyecan ve yüzünde yılların verdiği yorgunluk ifadesi ile karşımda Nevin Hanım vardı. Özür diledim önce geç kaldığım için. Nevin Hanım orta boylu simsiyah saçlarına hafif hafif aklar düşmüş bir hanımefendi. Tanıştık. Ben ses kaydı da alacağımdan sakin bir yerde görüşmek istediğimi söyledim ve böylece müdür beyden izin isteyip sınıflardan birine girdik. Masada lacivert ekoseli bir örtü, yerde bir elektrik sobası ve önünde çaydanlık.Değil ücra bir Anadolu kasabası İzmir olsa ne fark eder. Anadolu insanı bir başka oluyor işte. Para aldığım bir iş için uçakla İzmir’e gelip kendisi ile görüşeceğimi söylediğim günden beridir öğretmen hanım misafir karşılama telaşında idi. İstanbul’dan uçakla misafiri geldiğini mahallede anlatmadığı kimsenin kalmadığını öğrendim sohbet esnasında. Çay, poğaça her şey hazır okul masasından bozma sıranın üzerinde.AÇEV ile ilgili soruları bitirdiğimde yaptığı işten ne kadar keyif aldığını gördüm. Konuşmamız esnasında Ardahanlı olduğunu öğrendim Nevin Hanım’ın. Benim nereli olduğumu sorduğunda ‘Trabzonluyum’ dediğimde ise birden bire yüzünün şekli değişti ağlamaklı oldu. Büyük bir hata yaptığım hissine kapıldım birden. Ne oldu acaba babasına, kocasına ya da çok sevdiği birine Trabzonlular bir şey mi yapmıştı Nevin öğretmenin? Nasıl telafi edilirdi böyle bir şey? Ne yapmalıyım, hangi soruyu sormalıyım? Saniyeler içinde aklımdan bütün bunlar geçtikten sonra ağlayarak konuşmaya başladı Nevin öğretmen.Gerisini onun ağzından size aktarayım:Yavuz Bey, Ben Ardahan’ın bir dağ köyünde doğdum çocukluğum da orada geçti. Biz Ardahan’da yaşayan fakir bir aile idik. Bizim oralarda aileler kızlarını ilkokuldan sonra ortaokul veya lisede okutamazdı. Neden hem tutuculuk hem de maddiyat olurdu genelde Buna rağmen kızlarını ilkokuldan sonda okutan az da olsa birkaç aile vardı. Bu ailelerin hepsi varlıklı ailelerin çocukları idi. Ardahan’ın bir dağ köyünde yaşıyorduk ve yakınımızda okul olmadığından ilkokuldan sonra okumak isteyenler şehir dışına veya ilçe merkezsine gitmek zorunda kalıyordu. Her iki seçenekte bize uzaktı. Hele ilçe merkezine ulaşım çok zordu. Okumak için en fazla tercih edilen yerler hep komşumuz sayılan büyük bir il oluyordu.Fakir bir aile olmamıza rağmen babam benim okumamı çok istiyordu. Diğer şehirlerdeki akrabalarımızı yokladı. Kimse yanaşmadı beni yanlarına alıp okutmaya. Ama babam kararlı idi beni okutmaya. Yakın bir ildeki parasız yatılı okul sınavını kazandığımda babam benden çok sevinmişti buna. İzinlerde geldiğim köyümüzden okullar başlarken ayrılırdım. Ortaokuldan liseye kadar 6 yıl her tatilde Ardahan’a gelir köyümüzde anneme yardım ederdim.

Okullar başlarken veya sömestr tatil dönüşlerinde babamla birlikte sabaha karşı 3 te kalkıp yürüyerek köyden 1,5 kilometre uzaklıktaki ana yola iniyorduk. Babamın bineceğim arabayı seçmesi saatlerimizi aldığından çok erken kalkıyorduk. İlk başta bu beklemeler bana çok anlamsız geliyordu. Ta ki gerçek nedenini öğrenene kadar.Özellikle de şubat tatillerinde kar o kadar fazla oluyordu ki babam beni sırtına alarak yola indiriyor ve yoldan geçen kamyonlardan birine bindirerek başka bir şehirdeki okuluma gönderiyordu. Tatillere gelirken ise babamın rica ettiği öğretmenlerimden biri beni bizim o tarafa giden bir arabaya bindiriyordu. Dedim ya bizim oradan komşu ilimize dolmuş olmadığından babam beni genelde yük kamyonlarına bindirirdi. Bindirirdi bindirmesine ama ben köydeki insanların benim ile ilgili yaptığı dedikoduları duyar geceleri gizli gizli ağlardım.‘Babam beni yani öz kızını satıyor muş’. Köylüler öyle diyordu. Çocuk aklımla babamın beni okuduğum masallardaki köleler gibi satacağını düşünürdüm. Bunun nedeni ise babamın yol üzerinde beni bindireceği kamyonu beklerken geçen her kamyonu durdurup onlarla kısa bir konuşma yaptıktan sonra bineceğim kamyonla ilgili kararını veriyor olması idi. Uzaktan bunu görenler ise sanırım babamın şoförler ile pazarlık yaptığını düşünüyordu.Bindiğim kamyonların şoförleri babamın kimbilir hangi zahmetle kazanıp bir kısmını bana verdiği ve avucumda sıkıştırdığım paramı harcatmaz. Yedikleri lokantada kendi yediklerinden daha fazlasını ısmarlar, uyurken yan koltukta paltolarını çıkarıp üzerime örter bazen da çaktırmadan cebime harçlık koyarlardı.Ben ise babamın ne yaptığını, neden o şehre giden her arabaya beni bindirmediğini çok sonradan öğrendim. Öğrendikten sonra köylülerin bizi suçladığı konu ile ilgili üzüntülerim her geçen gün daha da arttı. Yıllar böyle geçti. Ben okudum ve öğretmen oldum. Evlendim, üç çocuk yetiştirdim. Biri şu anda bursla ABD’de okuyor. Beni her türlü yokluğa ve iftiraya karşı okutan babam ise şu anda yaşamıyor. Allah mekanını cennet etsin sevgili babamın.

Yıllarca babamın beni neden o yoldan geçen kamyonlardan herhangi birinde değil de seçtiği bir şoföre teslim ettiğini ise evlendiğimde bir kez daha anladım.O kadar erkenden kalkıp saatlerce kış kıyamette araba beklerken babam soförlere nereli olduklarını soruyordu. ‘Trabzonluyum’ cevabını alana kadar beni hiçbir kamyoncuya teslim etmiyordu. Neden diye sorduğumda ise ‘kızım Trabzonlular güvenilir ve ahlaklı insanlardır’ seni onlara teslim ettiğimde gözüm arkada kalmıyor’ demişti. Şimdi oğlum ABD’de yaşıyor. Oğlumu ABD’ye yolcu ederken pistin ufkuna boş boş uzunca baktım ama oğlumu teslim edebileceğim bir Trabzonlu kamyoncuyu boşa aradı gözlerim.

Yavuz Bey! Ben o nedenle nerde bir Trabzonlu görsem aklıma babam, benim için yaptığı yaptığı özveriler ve uğradığı iftiralar gelir ve ağlarım. Bu sözleri bitirdiğinde dakikalarca o ağladı ben ağladım ağladım ağladım….Bu ülkenin sokaklarında, yollarında nefes alan tüm Trabzonlular size seslenmek istiyorum: Ardahanlı bir babanın bozkırın veya dağların ortasında sabah erkenden yolunuzu çevirip kızını size teslim edebileceğini unutmadan yaşayın emi..

Ben ise kamyoncu babasını yıllar önce kaybetmiş bir oğul olarak yaşarken babama hiç ‘Ardahan yolunda bir küçük kız çocuğunu arabaya alıp Trabzon’a getirdin mi?’ diye soramadım. Ben ise esas buna ağladım.Nevin öğretmen! Ağlatmasaydın beni bu kadar keşke. Ben şimdi bu odadan bu gözlerle nasıl çıkacağım. Ne derler arkamdan müdür bey ve okuldaki diğer arkadaşlarınız. Bir iftira da bana ve sana atmazlar mı? Ağlama ve beni de ağlatma. Lürfen! Lütfen!

Kimselere selam vermeden Buca Halk Eğitim Merkezinden kaçarcasına çıktım. Yağmur birazcık dinmişti ama yağmur damlalarından kaçmıyordum artık. Gözyaşlarımı saklıyordu onlar. Kızını Trabzonlu şoförlerden başkasına teslim etmeyen babayı düşündüm. Kızı teslim alıp onu sağ salim yerine teslim eden şoförleri düşündüm.Trabzonum! Güzel insanlarımın şehri! Delikanlıların, aydınların, erdemlilerin şehri! Kaldı mı o şoförlerden koynunda? Nerde saklıyorsun onları? Söyle nerdeler? Dipsiz koyu mavi karanlık sularına mı gömdün? Başı dumanlı yeşil dağlarının ıssız kuytu köşelerinde mi sakladın yoksa? Söyle neden saklıyorsun onları? Çıkar sal sokaklara da sokaklar insan görsün. İnsan!

Bu yazı Trabzonun şerefli kamyoncuları ile değil de kiralık katilleri ile övünenlere ithaf olunur…


AÇEV*: Merkezi İstanbul’da bulunan Anne Çocuk Eğitim Vakfı


Kaynak:
http://yavuzsaltik.blogcu.com/trabzonlu-kamyoncular-nerdesiniz/3467208

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

Monday

Bağımlı Üye
Bağımlı ÜyeKayıt: Sep 26, 2017
Mesajlar: 100
MesajTarih: 26 Eylül 2017, Salı 06:50:31    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Helinlin20170926
canada goose jackets uk
adidas superstar shoes
oakley sunglasses outlet
ugg boots outlet
cheap jordan shoes
louis vuitton factory outlet
coach factory outlet online
adidas store
oakley sunglasses outlet
michael kors
kate spade handbags
coach outlet online
moncler coats
michael kors outlet canada
michael kors outlet online
mbt
nmd adidas
michael kors outlet clearance
retro 11
coach outlet online
coach factory outlet online
ralph lauren
uggs
burberry outlet
michael kors outlet store
yeezy shoes
kate spade handbags
canada goose jackets
ugg
coach factory outlet online
toms outlet
red bottom heels
coach outlet online
mlb jerseys
louis vuitton outlet online
cheap jordans
burberry outlet online
kate spade outlet online
yeezy boost 350
christian louboutin shoes
uggs outlet
coach outlet store
supreme clothing
louboutin shoes
coach outlet store
birkenstock
pandora charms
ray ban sunglasses discount
pandora charms
ugg slippers
beats wireless headphones
ray ban glasses
cheap nfl jerseys wholesale
yeezy boost 350
cheap nike shoes
coach outlet online
canada goose jackets
ray ban sunglasses sale
ugg outlet online
uggs outlet
canada goose sale
coach outlet online
jordan shoes
nfl jerseys cheap
canada goose outlet
discount oakley sunglasses
ralph lauren
hermens
longchamp sale
adidas outlet store
louboutin outlet
ugg on sale
nike air max 2018
coach factory outlet
harden vol 1
polo ralph lauren outlet online
ray ban sunglasses discount
cheap ugg boots
cheap jordan shoes
ralph lauren
red bottoms
polo ralph lauren outlet
mlb jerseys whgolesale
michael kors bags
ferragamo outlet
canada goose parka
kate spade outlet
ugg boots
toms outlet
pandora charms sale clearance
uggs outlet
christian louboutin sale
canada goose outlet
discount oakley sunglasses
uggs outlet
michael kors outlet canada
ugg boots outlet
uggs outlet
christian louboutin shoes
michael kors outlet online
ralph lauren uk
kate spade outlet
burberry uk
moncler jacket
hermes handbags
uggs outlet
coach outlet store online
michael kors
michael kors outlet online
yeezy boost
cheap ugg boots
[url=cheapjerseyswholesalefromchina.us.com]cheap nfl jerseys[/url]
adidas yeezy boost
christian louboutin sale
timberland outlet
louis vuitton factory outlet
ugg shoes
burberry handbags
polo ralph lauren outlet
uggs outlet
tory burch shoes
canada goose jackets
canada goose sale
cheap ray ban sunglasses
christian louboutin shoes
uggs outlet
pandora charms outlet
coach outlet store online
supreme london
coach factory outlet online
polo ralph lauren outlet
air max shoes
pandora jewelry outlet
pandora charms
longchamp bags
mulberry handbags
adidas nmd runner
louis vuitton outlet online
canada goose jackets
ugg boots outlet
coach outlet online
michael kors
coach factory outlet online
burberry outlet online
coach factory outlet
cheap jerseys
ray ban glasses
air jordan retro
adidas nmd r1
kate spade outlet online
ugg boots
coach outlet canada
cheap jordan shoes
ugg boots
coach outlet
polo ralph lauren outlet
coach outlet store
ferragamo shoes
coach outlet store online
ray bans
moncler sale
polo ralph lauren outlet
ralph lauren outlet
canada goose outlet
adidas nmd r1
polo ralph lauren outlet online
uggs outlet
michael kors outlet clearance
canada goose sale
coach outlet store online
coach outlet online
louis vuitton outlet store
mbt
nike outlet store online
ugg sale
adidas outlet online
ray ban sunglasses outlet
pandora charms outlet
hermes bags
polo ralph lauren outlet online
coach factory outlet online
cheap ray ban sunglasses
red bottom
polo ralph lauren outlet online
coach outlet online
fred perry shirts
toms
moncler jackets
mlb jerseys
canada goose
canada goose jacket
adidas outlet store
ugg outlet store
coach factory outlet online
moncler sale
coach outlet online
ugg outlet online
michael kors outlet clearance
coach outlet online
adidas sneakers
louis vuitton outlet online
ralph lauren outlet online
pandora uk
ugg outlet
uggs on sale
toms
ralph lauren uk
ralph lauren outlet online
yeezy shoes
michael kors outlet store
michael kors bags
canada goose coats
cheap oakley sunglasses
michael kors outlet store
ugg outlet
ugg outlet
coach factory outlet online
bottes ugg
nfl jerseys
[url=cheapjerseyswholesalefromchina.us.com]jerseys cheap[/url]
kate spade outlet online
cheap oakley sunglasses
nfl jerseys wholesale
ugg boots
michael kors handbags outlet
canada goose
mulberry uk
moncler outlet online
pandora jewelry
fitflops sale clearance
ugg outlet
pandora outlet
valentino outlet
polo ralph lauren outlet online
nike sneakers
timberland outlet store
adidas yeezy boost 350
longchamp bags
ugg boots outlet
birkin handbags
coach outlet online
coach factory outlet
ugg boots
michael kors
adidas nmd r1
cheap uggs
coach factory outlet online
ugg boots
nike outlet
cheap uggs
canada goose coats
cheap ugg boots
longchamp
ugg sale
ugg boots sale
nike sneakers
coach outlet online
yeezy shoes
michael kors outlet clearance
pandora charms outlet
hermes bags
mulberry
michael kors outlet online
canada goose jackets
kate spade handbags
nike outlet store
cheap jordans for sale
louis vuitton factory outlet
tory burch outlet online
air max
ray ban sunglasses cheap
adidas nmd runner
cheap air jordans
adidas yeezy boost
cheap ugg sale
ralph lauren sale clearance uk
ugg boots
ugg boots women
coach factory outlet
michael kors outlet clearance
michael kors outlet online
coach factory outlet
coach outlet online
fred perry polo shirts
nike cortez classic
mulberry outlet uk
pandora jewelry outlet
louis vuitton outlet store
moncler outlet online
adidas ultra boost
uggs clearance
christian louboutin shoes
polo ralph lauren outlet
uggs outlet
birkenstock uk
cheap ray ban sunglasses
discount ray ban sunglasses
pandora jewelry store
air jordans
ralph lauren outlet online
ugg boots outlet
ray ban glasses
cheap jordan shoes
longchamps
coach outlet store online clearance
pandora charms sale clearance
ralph lauren sale
pandora charms sale
uggs outlet
coach outlet online
north face outlet
toms shoes
longchamp handbags
ralph lauren outlet
ugg boots on sale
uggs outlet
valentino
gucci outlet online
coach outlet online
canada goose clothing
uggs outlet
ugg uk
coach handbags outlet
ralph lauren sale
ralph lauren sale clearance uk
ralph lauren outlet
ralph lauren outlet
superdry sale
nike shoes
cheap ugg boots
moncler pas cher
moncler jackets
coach factory outlet online
michael kors outlet store
ralph lauren outlet online
christian louboutin shoes
harden shoes
adidas yeezy shoes
the north face outlet
coach outlet online
polo ralph lauren
cheap air jordans
moncler outlet online
coach outlet online
nike outlet store
north face jackets
jordans
canada goose jackets
adidas outlet online
adidas nmd runner
michael kors outlet store
louboutin outlet
oakley sunglasses outlet
michael kors outlet online
polo ralph lauren outlet
ray ban sunglasses outlet
hermes bag
burberry outlet
moncler
michael kors outlet store
beats headphones
coach outlet online
moncler uk
nike huarache shoes
air jordan shoes
fitflop sandals
mlb jerseys
coach outlet online
caterpillar boots
coach factory outlet online
polo ralph lauren outlet online
pandora charms outlet
yeezy boost 350
adidas superstars
superdry outlet
tory burch outlet online
pandora
discount oakley sunglasses
ugg boots
pandora charms
canada goose jackets
michael kors uk
coach outlet online
coach factory outlet online
oakley sunglasses outlet
canada goose outlet
nike outlet online
ugg canada
cheap ugg boots
ugg outlet online
coach outlet store
canada goose coats
coach factory outlet online
coach purses
uggs outlet
coach outlet online
birkenstock shoes
birkenstock outlet
michael kors outlet online
ralph lauren sale
toms
coach outlet canada
yeezy boost
air max
hermes outlet
polo ralph lauren outlet
louis vuitton outlet
ray ban sunglasses outlet
polo ralph lauren
pandora charms sale clearance
pandora jewelry
louis vuitton handbags
helinlin20170926
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

xiaojun

Tecrübeli Üye
Tecrübeli ÜyeKayıt: Oct 23, 2015
Mesajlar: 359
MesajTarih: 12 Aralık 2017, Salı 15:27:10    Mesaj Konusu: xiaozheng6666 Alıntıyla Cevap Ver

2017-12-12 xiaozheng6666
ugg boots outlet
canada goose
kate spade bags
michael kors outlet clearance
kate spade handbags
pandora jewelry
ugg boots clearance
kate spade handbags
ugg outlet online clearance
coach outlet
ugg outlet online clearance
fred perry polo shirts
uggs outlet
michael kors outlet
adidas superstar
pandora outlet
coach outlet online
canada goose
michael kors outlet
pandora rings
fitflops sale
coach outlet store online
polo ralph lauren outlet
ugg boots
nike outlet store
mbt shoes
polo ralph lauren
michael kors outlet clearance
ugg outlet
canada goose jackets
yeezy boost
coach outlet
michael kors outlet
cheap nfl jerseys
valentino outlet
mlb jerseys
nhl jerseys
ralph lauren uk
polo ralph lauren
true religion jeans
michael kors handbags
michael kors outlet
polo ralph lauren
canada goose jackets
canada goose uk
ugg boots
kate spade handbags
adidas outlet store
coach outlet
ugg canada
christian louboutin shoes
uggs outlet
valentino outlet store
ray ban wayfarer
oakley sunglasses
mulberry outlet
ugg outlet
pandora outlet
canada goose
ralph lauren
canada goose jackets
kate spade sale
ugg boots
ugg outlet
kate spade handbags
oakley sunglasses wholesale
ugg outlet online clearance
michael kors handbags
michael kors outlet store
uggs outlet
ugg boots outlet
christian louboutin outlet
ugg outlet
canada goose
polo ralph lauren
polo outlet
moncler coats
nike outlet store
nfl jerseys
canada goose outlet
uggs outlet
uggs canada
michael kors outlet online
uggs outlet
ugg boots
ugg outlet
coach outlet
adidas outlet
pandora charms
uggs outlet
ralph lauren outlet
oakley sunglasses wholesale
canada goose jackets
ugg outlet
uggs outlet
canada goose jackets
coach outlet store online
ugg boots clearance
ray ban sunglasse
michael kors outlet
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !


Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları... Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^