Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - "İNSAN İNANDIĞI ŞEYLER UĞRUNA MUHTEŞEM HATALAR YAPABİLİ
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

"İNSAN İNANDIĞI ŞEYLER UĞRUNA MUHTEŞEM HATALAR YAPABİLİ

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Romantizm Forumu Romantizm Forumu
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

_PiRYoZ_

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Nereden: MeLBoUrNe"AUstRaLiA"

MesajTarih: 04 Ocak 2010, Pazartesi 06:54:43    Mesaj Konusu: "İNSAN İNANDIĞI ŞEYLER UĞRUNA MUHTEŞEM HATALAR YAPABİLİ Alıntıyla Cevap Ver

AH TAMARA!!!
''Van' dan, Gevaştan ve Digor'un altın saçlı kızlarından dinledim bu türküyü.... Tamara... TAMARA.. senin dilin yok; senin incirin, senin narın, senin nazın yok.... Bu kaçıncı yenilgi aşk uğruna, bu kaçıncı intihar girişimi... Boşuna değil biliyorum, senin AFAROZ edilişin, benim şeyhimi kendime kÜstürüşüm... Bir ışık diye sana gelişim boşuna değil, Bırak öldürsünler beni, bırak yok saysınlar.. Unutsunlar senin ismini, bırak saklasınlar. Tamara, ah tamara aşk ADAdadır , artık aşkın adada...

Ay dolanir geceye kip kizil kan gibi...
Bulut gecer ustumden orter beni tul gibi...
Sevdanin colundeyim issizligin golundeyim...
Yolumda isigim, "Ah TaMaRa"

Dokunamamki tenine...
Yasaksin bana...
Sana giden dikenleri yollar tuzaksin bana..
Asimsin ekmegimsin..
Sevabsin bucagima...
Yolumda isigim ol, "Ah TaMaRa"

Uvel ah uvel vera destana ah TAMARA, Tamara

Yedi bogum akrep gibi,Kolllarinda sevda
Kara hancer mavzer gibi bekliyor dusman...
Bilsinler! Boyle sevda Boyle bin can alirken;
Askima Fermanim ol AH! TaMaRa...

Adanın adının nereden geldiğine dair yaygın halk hikâyesine göre, zamanında bu adada yaşayan baş keşişin güzelliği dillere destan Tamara adında bir kızı vardır. Adanın çevresindeki köylerde çobanlık yapan Müslüman bir genç bu kıza âşık olur. Bu genç Tamara'yla buluşmak için her gece adaya yüzer. Tamara ise ona gec...e karanlığında yerini belli etmek için onu bir fenerle bekler. Bundan haberdar olan kızın babası, fırtınalı bir gecede elinde fenerle adanın kıyısına iner ve sürekli yer değiştirerek gencin boşuna yüzüp, gücünü yitirmesine neden olur. Yüzmekten gücünü yitirip, yorulan genç çoban boğulur ve boğulmadan önce son nefesiyle "Ah Tamara!" diye haykırır. Bunu duyan kız da hemen ardından kendini gölün sularına bırakarak boğulur. Ah Tamara! isminin dönüşerek zamanla Ahtamar biçimini aldığı anlatılır

ALiNTiDiR

"Önceki güneşlerin hepsi battı ve gitti, bizim güneşimizse batmayacak ebedi" Seyyid Abdûlkadir-i Geylani
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

_Nesil_

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: 04 Ocak 2010, Pazartesi 08:46:53    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bu paylaşımı görene dek bahsedilen efsaneyi ve ve ondan esinlenerek yazılan türküyü duymamıştım.
Yukarıda sözleri yazılı olan bu türküyü Yücel Arzen güzel yorumlamış.

Teşekkürler _PiRYoZ_ kırmızı gül

* * *

Akdamar Adası (Ahtamar, Ağtamar, Akhtamar)

Van ve Bitlis illeri arasında bulunan Van Gölü'nün içinde yer alan en büyük adadır. Van'ın Gevaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan adada Ermeniler´den kalma bir kilise bulunur. (Akdamar Kilisesi)

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.

Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Romantizm Forumu Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^