Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - CUMHURİYET AŞKI VAR
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

CUMHURİYET AŞKI VAR

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları... Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları...
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 27 Ekim 2009, Salı 07:15:30    Mesaj Konusu: CUMHURİYET AŞKI VAR Alıntıyla Cevap Ver

Degerli ziyaretcilerimiz köşe yazıları mödülümüzde bir hata oldugu için Ozanımızın yazısını buraya aldık. Düzelince köşesindede yayınlanacaktır.Teşekkürler

OZAN GÖZÜYLE
OZAN SÖZÜYLE
Mehmet Atar

CUMHURİYET AŞKI VAR

Sevgili dostlar, yine ekim ayındayız. Cumhuriyetimizin ilan edildiği aydayız. Seksen altıncı yılını kutlayacağımız cumhuriyet bayramının kutlama haftasına girmemiz dolayısıyla sizlerle düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Cumhuriyet kelimesinin lügat manası toplum hürriyeti, toplum hürriyetine dayanan bir idare biçimi olarak biliriz.

Anlam olarak hepimizin ezberinde bu kelime. Her yıl Cumhuriyet bayramını kutlarız. Coşkuyla milletçe. Tabi ki milletçe bu bayramda emeğimiz var. Doğulusu, batılısı, kuzeylisi, güneylisi. Köylüsü kentlisi. Herkesin, bu bayram benim bayramım demeye hakkı var. Bu zaman kadar demiştir ve diyecektir.

Ben bu konulara bir şey söyleyecek değilim ama hakikaten milletçe hürmüyüz? Veya şöyle söyleyim acaba hürriyeti fert fert tadabiliyor muyuz?

İşte benim kafam burada zonkluyor. Koskoca hürriyet kelimesin içi boş değil herhalde. Bu kelimenin içinde eşitlik, adalet, kardeşlik, insana ve insani değerlere saygı, inanç özgürlüğü gibi çok güzel hasletler var.
Bütün bu güzel hasletlerin varlığını kanun koyanlarda, uygulayanlarda kabul ediyorlar ama bir türlü yıllar geçmesine rağmen halk ne özgür ne huzur içinde nede barışık. O zaman bir arıza var bir yerde.
Bir zaman mahkemelerimizin birinde fikirleriyle milyonları ardında sürüklemiş bir zatı muhtereme hâkimin “siz cumhuriyete karşıymışsınız” diye sorması üzerine verilen cevap çok manidar olduğu için sizlerle paylaşma istedim.

“Daha sizler dünyaya gelmeden ben dindar bir cumhuriyetçi olduğumu elinizdeki tarihçe-i hayatım ispat eder. Hülasası şudur ki: O zaman şimdiki gibi, hâli bir türbe kubbesinde inzivada idim. Bana çorba geliyordu. Ben de tanelerini karıncalara verirdim, ekmeğimi onun suyuyla yerdim. İşitenler benden soruyordular. Ben de derdim: Bu karınca ve arı milletleri cumhuriyetçidirler. O Cumhuriyetperverliklerine hürmeten, tanelerini karıncalara verirdim.”

Buyurun bizleri aslımıza davet eden bir cevap. İsteyen karıncaları, isteyen arıları incelesin ve yorumlasın kafasında. Bana düşen görevde milletimizin bu cumhuriyet aşkını mısralara dökmek o’nun söylettiğince.
Buyurun o zaman kulak verin saza ve söze Âşık Ataroğlu ne söylemiş.
Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun .

CUMHURİYET AŞKI

Yaş’ı seksen altı yıla ulaştı,
Senemizde Cumhuriyet aşkı var.
Türk milleti hürdür, hür yaşayacak,
Sinemizde Cumhuriyet aşkı var.

Fidanımdır vatanıma diktiğim,
Bayrağımdır nazlı nazlı baktığım,
Gelin kızım ellerine yaktığım,
Kınamızda Cumhuriyet aşkı var.

Bir oldukça düşman bizi yenmedi,
Ay yıldızım semalardan inmedi,
Yemen ellerinden dedem dönmedi,
Ninemizde Cumhuriyet aşkı var.

Hürriyettir milletimin davası,
Beraber gülüşü, beraber yası,
El eleydi Mehmet, Ayşe, Fatma’sı,
Sunamızda Cumhuriyet aşkı var.

Sert kayaya çarpar kim yan bakarsa,
Tarih şahit, şüphe edenler varsa,
Edirne’den Van’a, İzmir’den Karsa,
Hanemizde Cumhuriyet aşkı var.

Milletim şahlandı düşmana karşı,
Duası titretti yedi kat arşı,
Haykırdı dünyaya İstiklâl Marşı,
Çenemizde Cumhuriyet aşkı var.

Ataroğlu’m Cumhuriyet ozanı,
Yaşatmayız birliğimiz bozanı,
Vatanımın kızı ile kızanı,
Anamızda Cumhuriyet aşkı var.

Mehmet Atar

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 27 Ekim 2009, Salı 17:04:44    Mesaj Konusu: Re: CUMHURİYET AŞKI VAR Alıntıyla Cevap Ver

Yüreğinize emeğinize sağlık Mehmet ATAR hocam, yazınızı beğeniyle okudum. alkış kırmızı gül

Binbir zorluklarla ilan edilen cumhuriyetimizin kıymetini bilen, kişisel özgürlük ve hakları geliştirebilecek, seçim sisteminden, hukuk sistemine, gerçek anlamda eşitliği sağlayabilecek ve idame ettirebilecek, demokrat nesillerin çoğalması dileğiyle.

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Sizin Kaleminizden... Köşe Yazıları... Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^