Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Koca dayagi :)
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Koca dayagi :)

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Oymalitepe.Net Muabbet Salonu - Çay Bahçesi Oymalitepe.Net Muabbet Salonu - Çay Bahçesi
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

RaMLe

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Almanya

MesajTarih: 30 Ağustos 2009, Pazar 20:55:52    Mesaj Konusu: Koca dayagi :) Alıntıyla Cevap Ver

Herif eve gelmiş kapı da kitli

Komşulara sormuş “Babaya” gitti.

Demiş bunun işi ne çabuk bitti.

Eve geldim herif dövdü arkadaş.

Canım sıkıldı da gittim obaya.

Herif beni hemen çekti sopaya.

Aman herif vurma dedim kafama.

Herif yine vurdu benim kafama.

Pısa pısa geri geldim obadan.

Kurtulayım dedim bende zopadan.

Bir kaç yalan düzdüm emme kafadan.

Herif beni yine dövdü arkadaş.

Zopadan kurtulayım dedim ettim yemini.

Gösteriyü mü babamın evini.

Dedim belki gidersem belki sevünü.

Ben herife “gitmem” dedim arkadaş.

Herif dedi “Danışmadan gidiyon.

Beni komşulara rezil ediyon.

İki zopa vursam küsüp gidiyon.”

Herif böyle dedi arkadaş.

Tuttum tuttum görünmüyo gözüne.

Kötü lisan öğrenmiş de sözüne.

Ne ut gelü ne utanma yüzüne.

El oğluna yaranılmaz arkadaş.

Var bu cümle tuttum onun işini.

Öykelense vurur kırar dişimi.

Her gün pişiriyor onun aşını.

Öykelense hemen kalkıp dövüyo..

Anama babama her gün sövüyo.

Bana darılınca evden kovuyo.

Elin oğlu zalim bilmez halimden.

Beni bezdürüyo katlı canımdan.

Ben hastayım habarım yok halımdan.

Hemen öykelense tutmaz sözünü.

Kötüsüyle çok yakar benim özümü.

Her gün ağlatıyo iki gözümü.

El gızına vermiyorlar gıymeti.

Halbuki de evinizin dövleti.

Bu gelene edemesin hürmeti.

Elin oğlu namkör bilmez iyilik.

Gezer, gelür, eder sana dayılık

Onun ki insanlık değil ayılık
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

nazayse

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 31 Ağustos 2009, Pazartesi 01:53:59    Mesaj Konusu: Re: Koca dayagi :) Alıntıyla Cevap Ver

bayana şiddete hayır...
Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 31 Ağustos 2009, Pazartesi 02:55:23    Mesaj Konusu: Re: Koca dayagi :) Alıntıyla Cevap Ver

Dayak yiyip buna tahammul edenlerede sasiyorum inanin. Boyle insanlara ne demeli bilmiyorum.

Nerden aldın sen bu hakkı kardeşim
Senin ona üstunlügün ne imiş.
Şiirdeki gibi olan ınsanın
Insanlıkla alakası yogumuş

Dayak atmak erkeklige yakışmaz.
Dayak olan yerde sevgi barınmaz
Böyle evliligin tadıda kalmaz
Normal ınsan bunu yapmaz kardeşim

Yokmu böyleleri tabiki vardır
Onlarda ınsanlık pire kadardır
Onlar ile bir gün bile zarardır
Vermesin kimseye rabbım kardeşim

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 31 Ağustos 2009, Pazartesi 13:07:21    Mesaj Konusu: Re: Koca dayagi :) Alıntıyla Cevap Ver

RaMLe demiş ki:

...
Gezer, gelür, eder sana dayılık
Onun ki insanlık değil ayılık

Paylaşım için teşekkürler RaMLe. Yorum için son mısra yeterli aslında, fazla söze ne hacet. Halil Bey de şiiriyle harika bir yorum yapmış. alkış kırmızı gül kırmızı gül

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 31 Ağustos 2009, Pazartesi 16:24:42    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Paylaşımınla konuyu gündeme getirdiğin için teşekkürler RaMLe kırmızı gül . Konuyu tamamlayıcı şiiriniz için teşekkürler Halil abi kırmızı gül

* * *

"Aklın, mantığın bittiği yerde şiddet başlar."
"Dayakla adam olunsaydı eşek adam olurdu "

Kendinden güçsüz gördüğü birine dayak atmayı marifet sayarak egolarını tatmin etmeye çalışan kişiler maneviyatı güçsüz, aciz kişilerdir. Aynı zamanda imanı zayıf kişiler olduklarını söylemek de yanlış olmaz sanırım. Çünkü, Peygamberimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur :

"Bana göre sizin hayırlınız, ailesine karşı hayırlı olandır!"

Bu sözle ilgili olarak güzel iki yazı paylaşmak istiyorum sizinle. Bu yazılarda konuyu daha açıkça görebiliyoruz.

....
Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in aile hayatına baktığımız zaman yeryüzünde gelmiş, geçmiş ve gelecek bütün evlerin, kurulacak bütün yuvaların en sade, en mutlu, en samimi, en bahtiyar ve en feyizlisinin, onun hanesi olduğunu müşahede ederiz. Onun ailesinde şefkat, merhamet, ünsiyet, ülfet ve muhabbet hâkimdi. Şüphesiz O (s.a.v.) ailesine karşı en hayırlı olandı.
......
Eşlere karşı hayırlı olmanın bir ölçüsünün de onlara hakaret etmeme ve onları asla dövmeme olduğunu görüyoruz. Başka insanlara bile hakareti hoş karşılamayan Hz. Peygamber (s.a.v.) özellikle eşlere karşı daha hassas olunmasını tavsiye etmiş, hele dövme gibi insana yakışmayan kaba-güç gösterisini asla tasvip etmemiştir. Bilhassa gündüz, kadını hayvan döver gibi dövüp gece de yanına gitmeyi sert bir lisanla kınamıştır. Dolayısıyla gece, bütün bağları koparmak zorunda olan insanın gündüz ki tavrı hiç hoş karşılanmamıştır. Fiili olarak da Allah Resûlü’nün hayatında asla böyle bir şey görülmemiştir
.....

Esan Gül
(Yazının devamı için TIKLA)

* * *

Peygamberimiz kadına şiddete izin vermedi?

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şefkat kahramanıdır. Aile içi anlaşmazlıklarda hiçbir zaman şiddet yolunu öğütlememiştir.
Kur’an-ı Kerim’in ilk müfessiri ve yorumcusu Peygamberimiz (s.a.v)’dir. Kur’an’da geçen emirleri O’ndan daha doğru ve net şekilde anlayan birini düşünmek mümkün değildir.
Öyle ise kadın dövme konusunda Peygamberimiz (s.a.v)’in aile hayatına bir bakalım. O’nun örnek aile hayatında var mı böyle bir kadın dövme olayı?
Efendimiz (s.a.v)’in aile hayatında kadın dövmeyi teşvik değil, ayıplama sözlerini okumak mümkündür.
Hanımına karşı şiddet kullananlara, akşam yatağına alıp da birlikte yatacağı ailesini gündüz döven adamı ayıplayan ikazdan sonra sözlerini şöyle bağlamıştır:

- Bana göre sizin hayırlınız, ailesine karşı hayırlı olandır!

Bundan sonra ailesine karşı hayırlı olma örneğini de bizzat kendi aile hayatında vermiştir.

Nitekim bir defasında Aişe validemizle bir konuda anlaşamamışlar, farklı düşünmüşler. Aişe validemiz öyle değil şöyle, demiş. Efendimiz de hayır öyle değil böyle, demiş. Akla gelir ki Efendimiz (s.a.v) sert bir karşılık vererek hanımını susturup sonucu kendi dediği şekilde bağlamıştır. Hayır, gerçek öyle değildir. Efendimiz’in teklifi şöyle olur:

- Aişe! sen öyle değildir böyledir diyorsun; ben ise hayır öyle değil şöyle, diyorum. Bu işin sonu nasıl olacak? Senin dediğin mi olacak benim dediğim mi? İstersen babanı çağır, durumu ona anlatalım, onun hakemliğine razı olalım. O ne derse öyle olsun. Razı mısın?

- Elbette!.. diyen Aişe validemizin babası Hz. Ebu Bekir (r.a) gelir, aralarında hakem olur. İşte bu sırada ibretli bir karşılıklı konuşma geçer.. Efendimiz (s.a.v):

- Sen mi önce anlatacaksın ben mi? diye sorar. Aişe validemiz:

- Sen önce anlat; ama doğru anlat! deyiverir. Bu doğru anlat! Sözcüğü baba Hazreti Ebu Bekir’in beyninde şimşek gibi patlar ve der ki:

- Allah’ın Rasûlü eğri de anlatır mı ki böyle bir şart ileri sürüyorsun? Bundan sonra elini kaldırıp kızına ikaz darbesini indirmek üzere iken Efendimiz (s.a.v)’in şefkatli gönlü razı olmazda der ki:

- Ya Ebu Bekir, biz seni buraya aramızda hakem olasın diye çağırdık, yoksa kızını dövesin diye değil!

Böylesine haklı bir zeminde bile Efendimiz (s.a.v)’in şefkatle dolu kalbi, dövmeye de, dövülmeye de izin vermemiş, rıza göstermemiştir. Kendi sünnetinde, özel hayatında da asla kadın dövme örneği vermemiştir. Tekrar ettiği sözü hep aynı olmuştur:

- Bana göre sizin hayırlınız, ailesine de hayırlı olandır!.

Hayırlı olma örneğini de işte böyle dövmeye engel olarak vermiştir
.

Ahmed Şahin (Kaynak için TIKLA)

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 03 Eylül 2009, Perşembe 12:01:21    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

söze hacet kalmayacak şekilde güzel paylaşımlar emeğinize sağlık (:

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Oymalitepe.Net Muabbet Salonu - Çay Bahçesi Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^