Anasayfa | Fotograf Albümü |Forumumuz |Downloads | Hesabınız | Ziyaretçi Defteri|İletişim| Radyo

Oymalitepe.Net :: Başlığı Görüntüle - Murphy Kuralları (Neden İşler Ters Gider ve Şanssızızdır?)
 SSSSSS   AramaArama   Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları   ProfilProfil   Özel mesajlarınızı kontrol etmek için login olunÖzel mesajlarınızı kontrol etmek için login olun   GirişGiriş 

Murphy Kuralları (Neden İşler Ters Gider ve Şanssızızdır?)

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Oymalitepe.Net Muabbet Salonu - Çay Bahçesi Oymalitepe.Net Muabbet Salonu - Çay Bahçesi
Önceki Başlık :: Sonraki Başlık  
Yazar Mesaj

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: Ankara

MesajTarih: 14 May 2009, Perşembe 14:33:22    Mesaj Konusu: Murphy Kuralları (Neden İşler Ters Gider ve Şanssızızdır?) Alıntıyla Cevap Ver

Öncelikle Murphy kimdir? Yasalar nereden ortaya çıkmıştır? Minik yaşam öyküsü, yeterince açıklayıcıdır. Günlük hayatımızda hepimizin deneyimlerinin, minik bir özeti gibidir. İlgiyle okuyacağınıza eminim.

1917 doğumlu Edward A.Jr. ABD Hava Kuvvetlerinde 1949’da roketler üzerine deney yapan mühendislerden biriydi. Hava Kuvvetlerinde insan üzerinde ivmelenmenin etkilerini inceliyordu, tepkileri ölçülüp değerlendirilecekti. Sensör bir yapıştırıcı ile vücuda monte ediliyordu. Bu sensörlerin iki takılış şekli vardı ve bunlardan birisi doğru, diğeri yanlış takılış şekliydi. Sağlık görevlilerinden birisi takılması gereken 16 sensörün tamamını da yanlış takmayı becermesi ile Murphy çok kızdı ve daha önceleri kullandığı bu ve benzeri sözleri derledi. Daha sonra kanun olarak nitelendirilecek söylemlerini bir basın toplantısında açıkladı. Bir kaç ay içinde "Murphy’nin Kanunları" üretim sahasında çalışanlar arasında yayıldı ve 1958’de de nihayet Webster’in sözlüğüne girdi. Kendisine ait olmasa da daha sonra bir çok söz O’na mal edildi.

Bu yasaların bazıları listelenmiştir, gerçekten kendimizden çok şey bulacağımıza inanıyorum:

Murphy Kuralları:

1. Hiçbir şey goründüğü kadar kolay değildir.
2. Her şey düşünüldüğünden daha fazla zaman alır.
3. Eğer birkaç şeyin ters gitme olasılığı varsa, en fazla zarar verebilecek olan ters gidecektir.
4. Bir işte ters gidebilecek dört yol gorüyorsanız ve bunları başarıyla atlatırsanız o zaman beşinci bir ters yol olduğunu göreceksiniz.
5. Her şeyi kendi haline bırakırsanız, kotü de en kotüye kayar.
6. Ne zaman bir şey yapmaya kalksanız, başka bir şeylerin daha önce yapılmış olması gerektiğini görürsünüz.
7. Her çözüm yeni sorunlar doğurur.
8. Hiç bir şeyi kazadan beladan uzak tutmak mümkün değildir, çünkü aptallar öyle beceriklidir ki…
9. Doğa her zaman gizli rüzgar değişikleriyle taraf tutar.
10.Doğa ananın kimin anası olduğu pek belli değildir.
11.Başarı daima yalnızken gelir, başarısızlık herkesin içinde.
12.Bir kişinin fikirlerini çalmaya intihal, bir çok kişinin fikirlerini çalmaya araştırma derler.
13.Sen bir yanlış yapana kadar kimse seni dinlemiyordur.
14.Yere düşürdüğünüz pazar çantası, daima içinde yumurta olan çantadır.
15.Düşünmekten bıkılınca varılan yere sonuç derler.
16.Sınava girmeden önce notlarına bakarsan en önemli yerlerin en okunaksız yerler olduğunu görürsün.
17.Bir öğretmen öğrencilerin öğretilen dersten başka yapacak işleri olmadığını varsayar.
18.Tecrübe ihtiyacınız geçtikten sonra edinilir.
19.Çekici, güzel ve sizden hoşlanabilecek bir kadınla tanışma olasılığınız;
a-yanınızda eşiniz varken,
b-yanınızda sizden daha yakışıklı bir arkadaşınız varken,
c-yanınızda sizden daha zengin bir arkadaşınız varken artar.
20.Ne zaman birşey yapmaya kalkışırsanız, mutlala öncelikle yapmanız gereken başka birşey vardır.
21.Birşeylerin ters gitme olasılığı varsa, kesinlikle ters gidecektir.
22.Birkaç işinizin birden ters gitme olasılığı varsa, kesinlikle size en çok zarar verecek iş ters gidecektir.
23.Bir cihazı monte ettikten sonra, mutlaka birkaç civata artar, artan civatalar en hayati kısıma aittir.
24.Bir şeyi tamir etmek, her zmaan düşündüğünüzden fazla zaman alır ve daha pahalıya mal olur.
25.Hata yapma olasılığınız her zaman aynıdır.
26.Bir işin ne kadar zamanda biteceği sorulduğunda, tahmin ettiğiniz süreyi iki ile çarpıp, bir üst zaman dilimine geçirin.(Dakika ise saat, saat ise gün)
27.Bir şeyle fazla oynarsanız, onu bozarsınız.
28.Bir şeyi yerleştirirken sıkışırsa zorlayınız; kırılırsa zaten değiştirmeniz gerekiyordu.
29.Her şey iyi gidiyorsa, mutlaka bir aksilik vardır
30.Düşen bir nesneyi tutmaya kalkmayın, bırakın düşsün; daha az zarar görecektir veya zarar verecektir.

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder E-mail'i gönder MSN Messenger

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 14 May 2009, Perşembe 14:51:19    Mesaj Konusu: Re: Murphy Kuralları (Neden İşler Ters Gider ve Şanssızızdır Alıntıyla Cevap Ver

Cok guzel ve superdi hepsi tugrul bey cok cok tesekkurler. Keyifle okudum yine okumaliyim hepsi bir ders cunku. alkış

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

eliferdem

Elmas Üye
Elmas Üye

MesajTarih: 14 May 2009, Perşembe 15:51:27    Mesaj Konusu: Re: Murphy Kuralları (Neden İşler Ters Gider ve Şanssızızdır Alıntıyla Cevap Ver

o kadra güzel sözler var ki komşu oğlu hayata dair parçalar buldum keyifle okudum

Hiç bir şeyi kazadan beladan uzak tutmak mümkün değildir, çünkü aptallar öyle beceriklidir ki…

işte bu söze bayıldım (:

Yan!" diyorum içime!..." Sadece sen yan! " Ve"Dayan!"diyorum gönlüme!..."Herkes mutlu olsun!... Sen dayan!..
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder

pamuk-61

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Nereden: ADANA

MesajTarih: 14 May 2009, Perşembe 15:54:20    Mesaj Konusu: Re: Murphy Kuralları (Neden İşler Ters Gider ve Şanssızızdır Alıntıyla Cevap Ver

Tugrul Bey çok teşekkür ediyorum...Gerçekten hepsi yaşanmış ve yaşanmaya devam eden şeyler...Bugün ben fazlasıyla yaşadımm bu şansızlıkları...Ama şuna da sevinmedim değil hani...Bu şansızlıkları tek yaşayan ben değilmişim ki kuralları oluşmuş... )))))Şansızlık yaşayanlarr;Vazgeçmek yokkk...Teslim olmak ASLAAAAAAAA... kahkaha alkış
Başa dön

Bir_Beyaz_Mendil

Altın Üye
Altın Üye

Nereden: samsun

MesajTarih: 14 May 2009, Perşembe 20:15:20    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Edward A.Jr. demişki
Alıntı:
Düşen bir nesneyi tutmaya kalkmayın, bırakın düşsün; daha az zarar görecektir veya zarar verecektir.

Habu amerikalı mühendis Edward A.Jr. ne diy hiç bişe anladumsa arap olim kahkaha Anlamaduğumun sebebi belkide öğleyi çoktan devirmiş olmamızdır...
Ama "ZAFER"'den umutluyum... İnşallah bir an önce gelirde konu üzerinde engin fikirlerini söyler...yada benim anlayabildiğim dilde yorumlar..
Düşeni tutma hatta bir tekmede sen vurmalısınmı diy amerikalı,amerikalıya yakışır biçimde... kahkaha
Ben herhangi bir cismin düşmesini değilde, senin düşmeni dört gözle bekliyorum amerikalı...

Namerdim elimi uzatırsam... kahkaha kahkaha

Teşekkürler "TUĞRUL HOCAM" emeğine sağlık... alkış Her zaman olduğu gibi yine değişik bir gündemle karşımızda oldun...Selamlar Başkentimize...

Gün biter gülüşün kalır bende...---->^^KaRaYeL^^
Başa dön

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

MesajTarih: 15 May 2009, Cuma 09:25:49    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Edward A.Jr., çok iyi bir gözlemci; hepimizin başına defalarca gelen aksilikleri, terslikleri, alt alta yazarak, pesimist (kötümser) bir kanunlar zinciri oluşturmuş. İşin enteresan yanı, gerçekten de o denli başarılı tespitler ki, kimse benim başıma böyle şeyler gelmedi diyemez sanıyorum. Ya da başka bir yorumla, belki de başımıza gelen kötü şeyler iz bıraktığından, unutmamız daha zorlaşıyor. Ne olursa olsun, sonuçta ilginç, komik, kara mizah denebilecek bulgular olduğu kesin.

Yorumlarınız için çok teşekkürler Halil Bey, komşu kızı, Pamuk-61 ve Osman Bey. kırmızı gül

Her zaman tersliklere hazır olmamız gereklidir diye düşünüyorum. Çok fazla dert etmeden, hatta oluşan tersliklerle dalga geçerek işe devam etmek, en azından kötü sonu değiştiremez ama moralimizi yüksek tutabilir. Mühendislikte deneyler ve gösterimler (demonstration) iş hayatında önemli bir yer tutar, çoğunda sıklıkla terslikler yaşanır. Onarımla uğraşan arkadaşlarımız da, evde tamirat yapmaya yeltenen kişiler de bilirler ki, her zaman terslikler oluşur, vidalar artar, kapaklar yerlerine oturmaz. Kişiyi ter basar, sinir olur, morali bozuldukça da daha fazla hatalar yapmaya başlar. Çoğu zaman, onarım, onarılamaz bir cihazla başbaşa kalmamıza neden olur.

Ali Osman Bey'in değerlendirmesine ben de katılıyorum, Amerika'nın düşüşünü ben de cân-ı yürekten istiyorum ama sanırım, konuyla pek alakalı olmayacak. Eminim ki, Osman Bey latife yapmıştır zaten. Yoksa, Einstein yahudi diye, görelilik (izafiyet, relativite) kuramını tanımamak gibi birşey bu. Birkaç örnekle biraz açıklamak istiyorum:

-Birgün lehim yaparken, kalem havya elimden kaydı, yere düşerken refleksle havada yakaladım, ama kızgın demir kısmından. Tabii ki sonuç, avuç içimin kavrulmasıydı. Halbuki yere düşse n'olacaktı ki? Elimin yanmasından daha vahim olamazdı.

-Yere düşen cep telefonunu havada yakalamak için yapılacak bir hareket, onun ilerdeki havuzun içine düşmesine veya daha sert bir zemine çarpmasına sebep olabilir. Bu da yaşanmış bir tecrübedir.

Zafer Bey'in de yorumunu bekliyorum.

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön

ZaKDaRiZa

Mareşal
<b>Mareşal</b>

Nereden: Trabzon

MesajTarih: 16 May 2009, Cumartesi 07:02:53    Mesaj Konusu: Re: Alıntıyla Cevap Ver

Kucuk bir ornekte ben vereyim.
Bir kac ay once izindeyim Huzunlu gunlerimiz butun dost akraba ,arkadaslar bizdeler, O arada yegenim geldi annesine bir sey soyledi, O arada sessizce birkac kizi cikti normal cikar gibi. Kuzeyinoglu, enistem, Ganita baska kim vardi hatirlayamadim. Biraz sonra yegenimin kaza yaptigini arac yoldan asagi gittigini, Kendisine bise olmadigini ogrendik. Olay yerine kostuk. Bir findik dali aracin on alt kismina sikisarak araci yuvarlanmaktan kurtarmis.
Ama bu arac yoldan niye cikmis. yegenim viraja biraz hizli girmis bu arada torpidonun ustunde olan telefon yerinden dusmus yegenimde onu tutacak diye uzanmis, Bu arada oteki elde direksiyonda ote tarafa donmus ve ucmus.
sakin dusen bir nesneyse besien kosmayin ))) ucarsiniz

ZaKDaRiZa Ben insanlari beni sevsinler diye sevmedim <br> <br>
Başa dön
Kullanıcı profilini gör Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSN Messenger

Bir_Beyaz_Mendil

Altın Üye
Altın Üye

MesajTarih: 16 May 2009, Cumartesi 14:06:31    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

"ZAKDARİZA" demişki;
Alıntı:
Kucuk bir ornekte ben vereyim.
Bir kac ay once izindeyim Huzunlu gunlerimiz butun dost akraba ,arkadaslar bizdeler, O arada yegenim geldi annesine bir sey soyledi, O arada sessizce birkac kizi cikti normal cikar gibi. Kuzeyinoglu, enistem, Ganita baska kim vardi hatirlayamadim. Biraz sonra yegenimin kaza yaptigini arac yoldan asagi gittigini, Kendisine bise olmadigini ogrendik. Olay yerine kostuk. Bir findik dali aracin on alt kismina sikisarak araci yuvarlanmaktan kurtarmis.

Ama bu arac yoldan niye cikmis. yegenim viraja biraz hizli girmis bu arada torpidonun ustunde olan telefon yerinden dusmus yegenimde onu tutacak diye uzanmis, Bu arada oteki elde direksiyonda ote tarafa donmus ve ucmus.
sakin dusen bir nesneyse besien kosmayin ))) ucarsiniz

Yeğeninize büyük geçmiş olsun "ZAKDARİZAM"...üzgün

O yatsın kalksında fındık dalına dua etsin abi…Fındık dalı onu tutmasaydı “ALLAH” korusun yeğenin belkide çoktan tahtalı köyü boylamıştı…
Ben fındık dalından yana tarafım…Düşen nesnede olsa, bende “KAHRAMAN” funduk dalı gibi yapar, kendumi ona keserum... kahkaha
Dalı şimdi düşünüyorumda ne gada gururludur... Ne demiş büyüklerimiz, Mal canın yongasıdır... Saygılar sunuyorum...

NOT: Hala "Komando ZAFER"'den yorum bekliyorum...

Başa dön

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

MesajTarih: 18 May 2009, Pazartesi 17:30:39    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bir_Beyaz_Mendil demiş ki:
O yatsın kalksında fındık dalına dua etsin abi…Fındık dalı onu tutmasaydı “ALLAH” korusun yeğenin belkide çoktan tahtalı köyü boylamıştı…
Ben fındık dalından yana tarafım…Düşen nesnede olsa, bende “KAHRAMAN” funduk dalı gibi yapar, kendumi ona keserum... kahkaha

Aslında kural elinize düşerse tutmayın demiyor ki. Araba fındık dalının kucağına düşmüş. Ya düşen bıçak veya keskin bir nesne olsaydı, acaba elinizi uzatır mıydınız Osman Bey? O da başıma geldi de.

(Not:Bence Zafer Bey ona seslendiğimizi görmedi.)

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön

Bir_Beyaz_Mendil

Altın Üye
Altın Üye

MesajTarih: 18 May 2009, Pazartesi 19:54:41    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

"Tuğrul bey hocam demişki"
Alıntı:
Aslında kural elinize düşerse tutmayın demiyor ki. Araba fındık dalının kucağına düşmüş. Ya düşen bıçak veya keskin bir nesne olsaydı, acaba elinizi uzatır mıydınız Osman Bey? O da başıma geldi de.

Yaw "Hocam" belliki sen "Malkoçoğlu Cüneyt Arkın" 'ı tanımıyorsun.
Biz onun filmleriyle büyüdük Uçan ne olursa olsun, onu havada yakalarız "Hocam" kahkaha Ondan böyle gördük,böyle öğrendik...
Sende bizim gibi onun aynı filmine, haftada birkaç kez gidip izlemiş olsaydın, eminim başına bu işler gelmezdi…kahkaha
Seni seviyorum "Tuğrul bey hocam"... kırmızı gül Saygılar sunuyorum...

NOT: Hala "ZAFER"'den yorum bekliyorum...

Başa dön

nesli

Platinyum Üye
Platinyum Üye

Nereden: İstanbul

MesajTarih: 19 May 2009, Salı 03:43:16    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Olumlu düşünceden yana biri olarak bu kuralları benimsemeyi çok da uygun görmüyorum ama bazılarına hak verebiliyorum, mesela;

1. Hiçbir şey goründüğü kadar kolay değildir.
5. Her şeyi kendi haline bırakırsanız, kotü de en kotüye kayar. (Müdahale sart )
18. Tecrübe ihtiyacınız geçtikten sonra edinilir.
23. Bir cihazı monte ettikten sonra, mutlaka birkaç civata artar, artan civatalar en hayati kısıma aittir. ( Bunun sadece babama özgü oldugunu sanıyordum )
26.Bir işin ne kadar zamanda biteceği sorulduğunda, tahmin ettiğiniz süreyi iki ile çarpıp, bir üst zaman dilimine geçirin.(Dakika ise saat, saat ise gün). Kesinlikle katılıyorum, sebep 1. madde (. Hiçbir şey goründüğü kadar kolay değildir.)

.......Rüzgar gibi geçti hayatımdan, adı ^^KaRaYeL^^ olan.......
Başa dön

MaviNick

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 19 May 2009, Salı 09:53:19    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

29.Her şey iyi gidiyorsa, mutlaka bir aksilik vardır

Ben de yukarıdaki tespiti çok beğendim. Biliyorsunuz ülkemizde özellikle resmi işlerde ( rapor alma, kayıt yaptırma, tapu işleri,vize alma,hastaneye kabul,hastaneden taburcu olma, evlenme, emekli olma vb.) doktora yapar gibi emek vermelisiniz. Toplum olarak buna alıştırılmışızdır.
Bazen nasıl olursa işleriniz çok kolay, bir çırpıda oluverir. Şaşırır sevinirsiniz.
Ama içinizde hep bir acaba taşırsınız. " Allah Allah ! Bu iş bu kadar kolay olmamalıydı." dersiniz.
Çoğu kere de haklı çıkarsınız .Çünkü sonunda mutlaka bir pürüz çıkar ve tekrar başa dönersiniz.

.....................................

Aslında, hayatta iyi giden şeyler kötü giden şeylerden çok daha fazladır. Fakat insanoğlu iyi giden şeyleri zaten böyle olmalıydı düşüncesi ile karşıladığı için zihnine kaydetmez.
Ama kötü giden şeyler can sıktığı için hep hatırlanır. Murphy kuralları bu noktaya işaret eder.

Denemek isterseniz bulunduğunuz şehirde trafiğin en yoğun olduğu
caddede ve en yoğun olduğu saatte siz de arabanızla(veya belediye otobüsü ) o caddede olun.
Bulunduğunuz sıranın haricinde diğer bütün sıraların ilerlediğini ve sadece sizin sıranızın durduğunu göreceksiniz.
Bir müddet sonra bir yolunu bulup, aracınızla ilerleyen sıralardan birine geçin.
Şimdi durum nasıl?

.................................
Başa dön

gursoyt

Altın Üye
Altın Üye

MesajTarih: 19 May 2009, Salı 17:38:01    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Bir_Beyaz_Mendil demiş ki:
Yaw "Hocam" belliki sen "Malkoçoğlu Cüneyt Arkın" 'ı tanımıyorsun.
Biz onun filmleriyle büyüdük Uçan ne olursa olsun, onu havada yakalarız "Hocam" kahkaha Ondan böyle gördük,böyle öğrendik...
Sende bizim gibi onun aynı filmine, haftada birkaç kez gidip izlemiş olsaydın, eminim başına bu işler gelmezdi…kahkaha
Seni seviyorum "Tuğrul bey hocam"... kırmızı gül Saygılar sunuyorum...

İnanın ki, Malkoçoğlu, Tarkan, Karaoğlan gibi filmlerin hastasıydım; halâ da severek izlerim. Haklısınız, kendine gelen oku, elleriyle tutardı. kahkaha Başka maharetleri de vardı, aynı yayla, 5 oku ayna anda atıp, 5 ayrı hedefi 12'den de vururdu.

Ben de sizi çok seviyorum Osman Bey, yorumlarınızla heyacan kattınız cidden. kırmızı gül

nesli demiş ki:
Olumlu düşünceden yana biri olarak bu kuralları benimsemeyi çok da uygun görmüyorum ama bazılarına hak verebiliyorum, mesela; ...

Ben de olumlu düşünme taraftarıyım. Görünüşte son dercee pesimist kurallar zinciri gibi görünüyor. Haklı tespitler olduğu kesin; aksiliklerle güzel dalga geçiyor , ama amacın aslında iyiye yönlendirmek olduğunu düşünüyorum. Murphy kurallarını, üniversitede sürekli ters giden demonstrasyonlar sayesinde öğrenmiştim. Sürekli tekrarlayan aksilikler, aslında insanı hata yapmayacak şekilde dikkatli olmaya itiyor. Olay şansa kaldığında, asla sizden yana olmuyor, bunu öğreniyorsunuz.

Babanız asla yalnız değil; en azından aynı kulüpteyiz denebilir. Çok teşekkürler, paylaşımınız için nesli. kırmızı gül

MaviNick demiş ki:
Aslında, hayatta iyi giden şeyler kötü giden şeylerden çok daha fazladır. Fakat insanoğlu iyi giden şeyleri zaten böyle olmalıydı düşüncesi ile karşıladığı için zihnine kaydetmez.
Ama kötü giden şeyler can sıktığı için hep hatırlanır. Murphy kuralları bu noktaya işaret eder.

Kesinlikle katılıyorum MaviNick, iz bırakan olaylar hep kötü gidenler. Hatırlanan ünlü aşkların bile sonları hep hüzün veya kötü sonla bitmemiş midir ki.

MaviNick demiş ki:
Denemek isterseniz bulunduğunuz şehirde trafiğin en yoğun olduğu
caddede ve en yoğun olduğu saatte siz de arabanızla(veya belediye otobüsü ) o caddede olun.
Bulunduğunuz sıranın haricinde diğer bütün sıraların ilerlediğini ve sadece sizin sıranızın durduğunu göreceksiniz.
Bir müddet sonra bir yolunu bulup, aracınızla ilerleyen sıralardan birine geçin.
Şimdi durum nasıl?

Ah ah, bilmez miyim; kuyruk olan yerlerden genelde kaçarım. Asıl problem, arabayla bir yere acil yetişmeniz gerektiğinde olur, hep yanlış kulvar, hep yanlış sokak. Kısa yolların çoğu ya tamirat nedeniyle kapalı, ya da sizin gibi düşünenlerin, önceden işgaliyle tıkanmış olur. Hele bir de kaza olduysa. Çok teşekkürler yorumlarınıza, MaviNick kırmızı gül.

Keşke diğer arkadaşlar da, kendi deneyimlerini anlatsalar.

Tuğrul GÜRSOY
Başa dön

Monday

Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: 26 Eylül 2017, Salı 06:42:29    Mesaj Konusu: Alıntıyla Cevap Ver

Helinlin20170926
canada goose jackets uk
adidas superstar shoes
oakley sunglasses outlet
ugg boots outlet
cheap jordan shoes
louis vuitton factory outlet
coach factory outlet online
adidas store
oakley sunglasses outlet
michael kors
kate spade handbags
coach outlet online
moncler coats
michael kors outlet canada
michael kors outlet online
mbt
nmd adidas
michael kors outlet clearance
retro 11
coach outlet online
ralph lauren
uggs
burberry outlet
michael kors outlet store
yeezy shoes
kate spade handbags
canada goose jackets
ugg
toms outlet
red bottom heels
coach outlet online
mlb jerseys
louis vuitton outlet online
cheap jordans
burberry outlet online
kate spade outlet online
yeezy boost 350
christian louboutin shoes
uggs outlet
coach outlet store
supreme clothing
louboutin shoes
coach outlet store
birkenstock
pandora charms
ray ban sunglasses discount
pandora charms
ugg slippers
beats wireless headphones
ray ban glasses
cheap nfl jerseys wholesale
yeezy boost 350
cheap nike shoes
coach outlet online
canada goose jackets
ray ban sunglasses sale
ugg outlet online
uggs outlet
canada goose sale
coach outlet online
jordan shoes
nfl jerseys cheap
canada goose outlet
discount oakley sunglasses
ralph lauren
hermens
longchamp sale
adidas outlet store
louboutin outlet
ugg on sale
nike air max 2018
coach factory outlet
harden vol 1
polo ralph lauren outlet online
ray ban sunglasses discount
cheap ugg boots
cheap jordan shoes
ralph lauren
red bottoms
polo ralph lauren outlet
mlb jerseys whgolesale
michael kors bags
ferragamo outlet
canada goose parka
kate spade outlet
ugg boots
toms outlet
pandora charms sale clearance
uggs outlet
christian louboutin sale
canada goose outlet
uggs outlet
michael kors outlet canada
ugg boots outlet
uggs outlet
ralph lauren uk
kate spade outlet
burberry uk
moncler jacket
hermes handbags
uggs outlet
coach outlet store online
michael kors
yeezy boost
cheap ugg boots
[url=cheapjerseyswholesalefromchina.us.com]cheap nfl jerseys[/url]
adidas yeezy boost
christian louboutin sale
timberland outlet
ugg shoes
burberry handbags
polo ralph lauren outlet
uggs outlet
tory burch shoes
canada goose jackets
canada goose sale
cheap ray ban sunglasses
uggs outlet
pandora charms outlet
supreme london
polo ralph lauren outlet
air max shoes
pandora jewelry outlet
pandora charms
longchamp bags
mulberry handbags
adidas nmd runner
canada goose jackets
ugg boots outlet
coach outlet online
michael kors
burberry outlet online
coach factory outlet
cheap jerseys
ray ban glasses
air jordan retro
adidas nmd r1
kate spade outlet online
ugg boots
coach outlet canada
cheap jordan shoes
ugg boots
coach outlet
polo ralph lauren outlet
coach outlet store
ferragamo shoes
ray bans
moncler sale
polo ralph lauren outlet
ralph lauren outlet
canada goose outlet
adidas nmd r1
uggs outlet
canada goose sale
coach outlet online
louis vuitton outlet store
mbt
nike outlet store online
ugg sale
adidas outlet online
ray ban sunglasses outlet
pandora charms outlet
hermes bags
cheap ray ban sunglasses
red bottom
coach outlet online
fred perry shirts
toms
moncler jackets
mlb jerseys
canada goose
canada goose jacket
adidas outlet store
ugg outlet store
moncler sale
coach outlet online
ugg outlet online
coach outlet online
adidas sneakers
ralph lauren outlet online
pandora uk
ugg outlet
uggs on sale
toms
ralph lauren uk
yeezy shoes
michael kors bags
canada goose coats
cheap oakley sunglasses
ugg outlet
ugg outlet
bottes ugg
nfl jerseys
[url=cheapjerseyswholesalefromchina.us.com]jerseys cheap[/url]
kate spade outlet online
cheap oakley sunglasses
nfl jerseys wholesale
ugg boots
michael kors handbags outlet
canada goose
mulberry uk
moncler outlet online
pandora jewelry
fitflops sale clearance
ugg outlet
pandora outlet
valentino outlet
nike sneakers
timberland outlet store
adidas yeezy boost 350
longchamp bags
ugg boots outlet
birkin handbags
coach outlet online
coach factory outlet
ugg boots
michael kors
adidas nmd r1
cheap uggs
ugg boots
nike outlet
cheap uggs
canada goose coats
cheap ugg boots
longchamp
ugg sale
ugg boots sale
nike sneakers
coach outlet online
yeezy shoes
pandora charms outlet
hermes bags
mulberry
canada goose jackets
kate spade handbags
nike outlet store
cheap jordans for sale
tory burch outlet online
air max
ray ban sunglasses cheap
adidas nmd runner
cheap air jordans
adidas yeezy boost
cheap ugg sale
ralph lauren sale clearance uk
ugg boots
ugg boots women
coach factory outlet
coach factory outlet
coach outlet online
fred perry polo shirts
nike cortez classic
mulberry outlet uk
pandora jewelry outlet
louis vuitton outlet store
moncler outlet online
adidas ultra boost
uggs clearance
polo ralph lauren outlet
uggs outlet
birkenstock uk
cheap ray ban sunglasses
discount ray ban sunglasses
pandora jewelry store
air jordans
ugg boots outlet
ray ban glasses
cheap jordan shoes
longchamps
coach outlet store online clearance
ralph lauren sale
pandora charms sale
uggs outlet
coach outlet online
north face outlet
toms shoes
longchamp handbags
ralph lauren outlet
ugg boots on sale
uggs outlet
valentino
gucci outlet online
coach outlet online
canada goose clothing
uggs outlet
ugg uk
coach handbags outlet
ralph lauren sale
ralph lauren sale clearance uk
ralph lauren outlet
ralph lauren outlet
superdry sale
nike shoes
cheap ugg boots
moncler pas cher
moncler jackets
harden shoes
adidas yeezy shoes
the north face outlet
coach outlet online
polo ralph lauren
cheap air jordans
moncler outlet online
coach outlet online
nike outlet store
north face jackets
jordans
canada goose jackets
adidas outlet online
adidas nmd runner
louboutin outlet
oakley sunglasses outlet
polo ralph lauren outlet
hermes bag
burberry outlet
moncler
beats headphones
coach outlet online
moncler uk
nike huarache shoes
air jordan shoes
fitflop sandals
mlb jerseys
coach outlet online
caterpillar boots
pandora charms outlet
yeezy boost 350
adidas superstars
superdry outlet
tory burch outlet online
pandora
ugg boots
pandora charms
canada goose jackets
michael kors uk
coach outlet online
oakley sunglasses outlet
canada goose outlet
nike outlet online
ugg canada
cheap ugg boots
ugg outlet online
coach outlet store
canada goose coats
coach purses
uggs outlet
coach outlet online
birkenstock shoes
birkenstock outlet
ralph lauren sale
toms
coach outlet canada
yeezy boost
air max
hermes outlet
polo ralph lauren outlet
louis vuitton outlet
polo ralph lauren
pandora jewelry
louis vuitton handbags
helinlin20170926
Başa dön

xiaojun

Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

MesajTarih: 12 Aralık 2017, Salı 15:04:13    Mesaj Konusu: xiaozheng6666 Alıntıyla Cevap Ver

2017-12-12 xiaozheng6666
mont blanc
ralph lauren polo
ugg outlet online
ugg boots
coach factory outlet
coach outlet
christian louboutin outlet
uggs outlet
ugg outlet
ugg outlet stores
polo outlet
michael kors outlet
ugg outlet
polo outlet
air jordan 4
ugg outlet store
ray ban sunglasse
fred perry
air jordan shoes
nfl jerseys wholesale
moncler jackets
uggs outlet
mulberry outlet
nike outlet store
fred perry polo shirts
uggs outlet
nike shoes
ray ban sunglasses wholesale
canada goose jackets
ralph lauren
nfl jerseys
ed hardy
uggs outlet
air jordan retro
clarks shoes
uggs outlet
ray ban sunglasses
coach canada
canada goose outlet store
fitflop sandals
ralph lauren outlet
canada goose outlet store
canada goose jackets
polo outlet
canada goose jackets
michael kors outlet
coach outlet
canada goose jackets
polo outlet
canada goose coats
polo ralph lauren
supreme shirts
oakley sunglasses
polo ralph lauren outlet
cheap jordan shoes
cheap jordans
coach factory outlet
ugg boots
longchamp outlet store
lacoste outlet
polo ralph lauren
canada goose sale
adidas yeezy
michael kors handbags sale
uggs outlet
coach factory outlet
mont blanc
cheap oakley sunglasses
canada goose outlet online
jordan shoes
moncler sale
coach factory outlet
cheap jordans for sale
hermes belts outlet
pandora jewelry outlet
true religion
ray ban sunglasse
asics running shoes
pandora charms
ugg boots on sale
canada goose outlet online
ugg boots clearance
tory burch handbags
canada goose outlet
jordan retro
nike shoes
canada goose
polo outlet
oakley sunglasses wholesale
polo ralph lauren
oakley sunglasses
michael kors outlet
Başa dön

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Mesajları Göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Oymalitepe.Net Forum Ana Sayfası -> Oymalitepe.Net Muabbet Salonu - Çay Bahçesi Tüm saatler GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız

We request you retain the full copyright notice below including the link to www.phpbb.com. This not only gives respect to the large amount of time given freely by the developers but also helps build interest, traffic and use of phpBB 2.0. If you cannot (for good reason) retain the full copyright we request you at least leave in place the Powered by phpBB line, with phpBB linked to www.phpbb.com. If you refuse to include even this then support on our forums may be affected. The phpBB Group : 2002 // --> Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Copyright © 2008 Oymalitepe.Net & Site Kurulumu-Düzenleme: L@ZKaN - kuzeyinoglu - ^^KaRaYeL^^